ONLINE: Rusové bombardují poslední ukrajinský ostrov v Luhanské oblasti, Lysyčansk blokují z jihu

5 měsíce starý 123

Ruští vojáci pokračují v útocích na Lysyčansk, který je posledním velkým městem, jež ukrajinská armáda drží v Luhanské oblasti na východě země. Informuje o tom agentura Reuters. Spojené státy i kvůli tomu zřejmě poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc, včetně dělostřelecké munice a radarového systému.

Kyjev 7:25 27. června 2022

Budovy zničené při útoku ve městě Lysyčansk v luhanské oblasti | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské oddíly se s pomocí dělostřelectva snaží blokovat město Lysyčansk z jihu. Ruskem podporovaní separatisté podle agentury TASS oznámili, že ruští vojáci do města již vstoupili z pěti směrů, agentura Reuters ale tuto informaci nemohla potvrdit.

Severodoněck je zcela pod kontrolou ruské armády, potvrdil to tamní starosta

Číst článek

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v neděli řekl, že Rusko provádí na Lysyčansk intenzivní nálety a zničilo televizní věž a most. „Všude je vidět zkáza. Lysyčansk je téměř k nepoznání,“ prohlásil.

Ukrajinské úřady o víkendu informovaly, že město Severodoněck, sousedící s Lysyčanskem, již je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů a že ukrajinské síly se z týdny obléhaného města kompletně stáhly.

Spojené státy dodají zbraně

‚Z toho, co potřebujeme, jsme dostali deset procent.‘ Ukrajina žádá o západní zbraně

Číst článek

Spojené státy tento týden pravděpodobně oznámí, že dodají Ukrajině systém protivzdušné obrany středního a dlouhého dosahu. Informovala o tom televize CNN s odvoláním na své zdroje. Oznámena bude zřejmě také další vojenská pomoc Ukrajině, včetně dělostřelecké munice a radarového systému.

„USA plánují možná již tento týden oznámit, že pro Ukrajinu koupily vyspělý systém země-vzduch,“ řekl CNN zdroj obeznámený se záležitostí.

Kyjev dlouhodobě žádá západní země o systém protivzdušné obrany NASAMS, který může zasáhnout cíle na vzdálenost až 160 kilometrů. Ukrajinští vojáci by ale patrně nejprve museli projít výcvikem, aby se naučili s tímto typem zbraně zacházet, uvedl zdroj CNN.

Americký prezident Joe Biden, který je v současné době v Německu na summitu skupiny G7 zaměřeném především na Ukrajinu, nedávno prohlásil, že USA poskytnou Ukrajině „vyspělejší raketové systémy a munici“.

ČTK

Zdroj