ONLINE: Rusové postupují na Slovjansk. Chtějí také upevnit pozice v Lysyčansku, uvedla Ukrajina

5 měsíce starý 100

Ruská armáda se na východě Ukrajiny soustředí na pokračování v postupu na město Slovjansk v Doněcké oblasti. V pravidelné zprávě o vývoji bojů to uvedlo velení ukrajinské armády. Rusové pokračují také v útocích na Lysyčansk v Luhanské oblasti a snaží se ho odříznout, uvedl na sociální síti telegram místní gubernátor Serhij Hajdaj.

Sledujeme online Kyjev 10:35 28. června 2022

Rusové pokračují v postupu na Slovjansk (ilustrační snímek) | Foto: Vadim Ghirda | Zdroj: ČTK / AP

V Lysyčansku podle Hajdaje nepřátelské síly dál ničí infrastrukturu a útočí i na civilní cíle - ostřelovaly například tři benzínové pumpy nebo tržiště, kde mohly očekávat seskupení lidí. Některé čtvrti ve městě podle gubernátora čelily ostřelování opakovaně a záchranáři hledají v domech oběti. Lysyčansk je posledním velkým městem v Luhanské oblasti, které ukrajinská armáda po stažení z přilehlého Severodoněcku stále drží.

Rusové bombardují poslední ukrajinský ostrov v Luhanské oblasti, Lysyčansk blokují z jihu

Číst článek

Ukrajinské síly se snaží po stažení ze Severodoněcku upevnit pozice ve výše položeném Lysyčansku, uvedlo britské ministerstvo obrany k vývoji situace na Ukrajině. Ruské síly jsou stále vyčerpanější a jejich snížená bojová efektivita zřejmě není v dlouhodobém horizontu udržitelná, dodalo ministerstvo.

Také podle nejnovější zprávy amerického Institutu pro výzkum války jsou ruské síly na Ukrajině vyčerpané. Moskva se přitom snaží hledat cesty, jak své jednotky doplnit, aniž by musela vyhlásit všeobecnou mobilizaci.

Ruských útoků na ukrajinskou infrastrukturu a civilní cíle bude podle institutu přibývat s tím, jak se Rusku tenčí zásoby přesných zbraní. Pondělní raketový úder na obchodní centrum v Kremenčuku jihovýchodně od Kyjeva si vyžádal osmnáct obětí. Moskva dlouhodobě popírá, že by ruské síly na Ukrajině útočily na civilní cíle.

Ruské síly se nadále snaží získat kontrolu nad strategickou silnicí z Bachmutu do Lysyčansku, která pro ukrajinské obránce představuje jednu z posledních zásobovacích tras pro nejvýchodnější část donbaské fronty, informoval generální štáb ukrajinské armády. V oblasti okolo Charkova se invazní síly snaží zabránit ukrajinským vojskům v postupu k východním ukrajinským hranicím, doplnil.

ČTK

Zdroj