ONLINE: Rusů na levém břehu Dněpru ubývá, Cherson je ale dál pod palbou a znovu bez proudu

2 měsíce starý 18

Počet ruských vojáků a jejich techniky v okolí okupované obce Olešky v Chersonské oblasti se snížil, informoval ve čtvrtek ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb. Olešky leží na levém, východním břehu Dněpru naproti Chersonu, který ukrajinské ozbrojené síly nedávno osvobodily. Rusové, kteří se tehdy stáhli na levý břeh, podle velení ukrajinské armády pokračují v ostřelování pravého břehu řeky včetně města Chersonu.

Olešky (Ukrajina) 10:36 1. prosince 2022

Zničený ruský tank na okraji Ivanivky, vesnice osvobozené ukrajinskou armádou po ruské okupaci v Chersonu | Foto: Celestino Arce/NurPhoto | Zdroj: Reuters

„Nepřátelské jednotky byly staženy z některých obcí Chersonské oblasti a rozptýlily se v lesích podél silnice mezi Oleškami a (obcí) Hola Prystaň. Hlavní část těchto vojsk tvoří mobilizované osoby,“ píše ukrajinský generální štáb.

Mám pocit, jako by se likvidaci národa Rusové učili z nacistických učebnic, říká ukrajinská právnička

Číst článek

Ukrajinská armáda rovněž tvrdí, že její vojáci za poslední den odrazili ruské útoky u tří obcí v Luhanské oblasti a devíti měst a vesnic v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

„Aby nepřítel zabránil postupu ukrajinských vojáků v okolí Svatove a Lymanu, provádí ženijní vybavení obranné linie,“ uvádí dále generální štáb, podle něhož Rusové také pokračují v přesunech personálu, munice či pohonných hmot, kterými chtějí vybavit a podpořit své nové jednotky nebo ty, které utrpěly ztráty.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Cherson navíc znovu přišel o dodávky elektrické energie. Stalo se tak kvůli těžkému ruskému ostřelování, uvedl šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč s tím, že technici na obnově pracují.

Zpráva pokračuje pod mapou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle listu The Guardian v noci na čtvrtek uvedl, že bez dodávek elektřiny bylo šest milionů odběratelů ve většině ukrajinských oblastí. Výpadky v dodávkách elektrické energie jsou důsledkem dřívějších ruských úderů na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ve středu ukrajinská státní služba pro mimořádné události uvedla, že devět lidí zahynulo při požárech poté, co porušili bezpečnostní pravidla ve snaze vytápět své domovy po ruských útocích na energetická zařízení.

„Jen za poslední den došlo na Ukrajině ke 131 požárům, z toho 106 v obytném sektoru. Devět lidí zemřelo, osm bylo zraněno,“ uvedla záchranná služba podle The Guardian.

ČTK

Zdroj