Online se sečetlo už milion lidí. Nemusí to jít hladce, upozornila Voldánová

3 měsíce starý 8

„Technici v systému během víkendu provedli změny k navýšení kapacity. Přesto může při extrémně vysokém vytížení docházet k delším odezvám aplikace,” uvedla Voldánová.

Sytém měl v sobotu od brzkého rána výpadek kvůli chybě v takzvaném našeptávači adres, což způsobilo přetížení systémů. ČSÚ sčítání po osmé hodině pozastavil, aby ho opět spustil po 17:00. Voldánová v neděli upozornila, že lidé mohou mít i dál se sčítáním problémy.

„Ve chvíli, kdy sčítací formulář vyplňuje najednou více než 150 tisíc osob, jsou zájemci o sčítání na tuto skutečnost upozorněni. V takových případech jim je doporučeno zkusit se přihlásit později, až se fronta uživatelů uvolní,“ poznamenala.

Do nedělního odpoledne se sečetlo už milion lidí.

„Statisíce vyplněných dotazníků se podařilo zpracovat navzdory tomu, že provoz byl dočasně postaven z preventivních důvodů mimo provoz, a to kvůli chybě na straně dodavatele systému online formuláře, společnosti OKsystem,” doplnila Voldánová.

Formulář pro sčítání je nyní možné vyplňovat na webu nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka je provoz všech systémů i nasazení zaměstnanců a dodavatelů maximální. „Sledujeme provoz a zájemce o vyplnění elektronického formuláře aktivně informujeme o aktuálním vytížení aplikace,” uvedl.

Rojíček v neděli České televizi sdělil, že kvůli výpadku bude termín online sčítání prodloužen o víc než jeden den.

Sčítání je povinné. Ti, kteří se nesečtou online, budou vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů. „Papírové” sčítání začne 17. dubna a potrvá do 11. května.

Zdroj