ONLINE: Šíření covidu v Česku zpomaluje. Reprodukční číslo kleslo po měsíci pod hodnotu jedna

1 měsíc starý 8

Reprodukční číslo v Česku kleslo k úterý pod hodnotu jedna, což znamená zpomalování šíření koronaviru. Číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha 8:05 9. března 2021

Šíření covidu v Česku zpomaluje (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Reprodukční číslo se z pondělních 1,01 snížilo na 0,97. Nad hodnotou jedna se předtím vytrvale drželo už od začátku února. Každý člověk pozitivně testovaný na koronavirus tak v průměru nakazil více než jednoho dalšího člověka. Od konce února, kdy číslo vystoupalo až na hodnotu zhruba 1,23, reprodukční číslo postupně klesalo.

Další odklad očkovací kampaně? Vláda to odmítá, podle smlouvy má ale agentura čas na tvorbu až do května

Číst článek

Právě díky poklesu reprodukčního čísla se v úterý snížilo také rizikové skóre protiepidemického systému PES z pondělních 76 bodů na 73 bodů. Index PES je tak na úrovni čtvrtého stupně, ačkoli oficiálně dále zůstává na nejvyšším stupni pohotovosti.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření proti šíření covidu-19 relevantní.

Kromě reprodukčního čísla se mírně snížily i další tři ukazatele pro výpočet indexu PES. Jde o podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, počet nově nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

ako, ČTK

Zdroj