ONLINE: Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny je vysoce riziková, varuje šéf MAAE Grossi

2 měsíce starý 19

Kvůli přerušení dodávek elektřiny do Záporožské jaderné elektrárny, které zavinilo ostřelování, je situace na místě vysoce riziková a je nutné v okolí zařízení co nejrychleji ustavit ochrannou zónu. V pátek to prohlásil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

Sledujeme online Kyjev 17:16 9. září 2022

Podle Grossiho je nutné, aby v okolí Záporožské elektrárny rychle vnikla ochranná zóna (ilustrační foto) | Foto: Anna Voitenko | Zdroj: Reuters

Provozovatel ukrajinské elektrárny obléhané ruskými jednotkami podle něj zvažuje odstavení posledního fungujícího reaktoru, protože pravděpodobnost, že se podaří dodávky elektřiny do elektrárny obnovit, je velmi nízká. „Naléhavě vyzývám, aby ostřelování v celé oblasti okamžitě ustalo,“ řekl Grossi.

Hrajeme si s ohněm a mohla by se stát katastrofa, varoval šéf agentury po návštěvě Záporožské elektrárny

Číst článek

Provozovatel ukrajinské elektrárny od jara obsazené ruskými jednotkami podle Grossiho zvažuje odstavení posledního fungujícího reaktoru, protože pravděpodobnost, že se podaří dodávky elektřiny do elektrárny obnovit, je velmi nízká.

„Elektrárna nyní nemá žádné dodávky proudu zvenčí. A byli jsme svědky toho, že i když se podaří vedení opravit, je pak znovu poškozeno. Je to zcela nepřijatelné. Tak to nemůže jít dál,“ uvedl šéf agentury OSN, která má stále přímo v elektrárně dva zástupce ze své nedávné expertní mise.

„Naléhavě vyzývám, aby ostřelování v celé oblasti okamžitě ustalo," řekl Grossi. "Tato situace je neudržitelná a čím dál riskantnější,“ zdůraznil.

Širší inspekční tým MAAE byl v elektrárně od 1. do 5. září, po jeho odjezdu v areálu trvale zůstali dva zaměstnanci agentury. Výsledky inspekce MAAE zveřejnila 6. září, ve své zprávě vyzvala k ukončení bojů v areálu elektrárny a jejím okolí. Inspekce podle zprávy zaznamenala škody v blízkosti reaktorových budov i poškozenou infrastrukturu. Z ostřelování elektrárny Rusko obviňuje Ukrajinu a Kyjev naopak viní Rusko.

ČTK

Zdroj