ONLINE: Skóre PES se třetí den drží na 90 bodech. Mírně se zrychlilo šíření nákazy mezi staršími 65 let

1 měsíc starý 12

Rizikový index protiepidemického systému PES zůstává třetí den za sebou na dosud nejvyšší úrovni, a to na 90 bodech ze sta. V nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy koronavirem, je pátý den v řadě. V nejvyšším stupni jsou také dál všechny kraje. Nejhorší situace je v Královéhradeckém kraji, kde je skóre PES na 94 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha 7:40 3. 1. 2021(Aktualizováno: 7:58 3. 1. 2021)

Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se nepatrně snížil (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

K neděli se celostátně mírně zhoršil jeden ze čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES, šíření nákazy zrychlilo mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100 000 obyvatel 911 nově nakažených, zhruba o 15 více než předchozí den.

Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 000 obyvatel se nepatrně snížil na 1087.

Kleslo i zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,45 na 1,4. Podíl pozitivních nálezů při testech na nový koronavirus za posledních sedm dní stagnuje.

Ministerstvo zdravotnictví index PES zveřejňuje od počátku října, dosud nejvýše byl index protiepidemického systému ve dvou dnech na konci října, kdy se dostal na hodnotu 89.

V pátém stupni, který je vymezen 76 až 100 body, je nyní pátý den za sebou – tři dny je na 90 bodech, předtím byl na hodnotě 80. Nárůst o deset bodů způsobilo zejména zvýšení reprodukčního čísla.

V regionech se k neděli situace ve třech krajích zhoršila a ve třech zlepšila, v ostatních index stagnoval. Skóre PES stouplo v Libereckém, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Naopak kleslo ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji.

Ministerstvo v lednu chystá změny ve výpočtu indexu. Novou metodiku připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho ředitel Ladislav Dušek před Vánocemi uvedl, že v parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů v nemocnicích.

kro, ČTK

Zdroj