ONLINE: Slovensko zavádí úlevy pro testované, Belgie zavírá hranice

2 měsíce starý 23

27. ledna 2021, 07:38 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní výsledek testu na koronavirus. V zemi v úterý skončilo plošné testování a lidé, u nichž se nákaza neprokázala, budou moci cestovat do práce či chodit do přírody. V Belgii ode dneška platí zákaz veškerých cest přes hranice, pokud k nim není dostatečný důvod. Tím je například práce nebo návštěva rodiny.

 Martin Sanchez

Koronavirus SARS-CoV-2, foto: Martin Sanchez
FOTO: unsplash.com

7:52 - Podvodníci a zloději v Mexiku využívají dramatické situace, do které se kvůli pandemii covidu-19 dostalo mnoho lidí. Nemocnice v některých částech země jsou z 90 procent zaplněné a i pacienti vyžadující kyslíkovou terapii se musejí léčit doma. Šéf úřadu pro ochranu spotřebitelů Ricardo Sheffield v úterý podle agentury AP informoval, že se objevily stovky inzerátů nabízejících nemocným kyslíkové láhve určené ve skutečnosti na svařování.

7:43 - Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k dnešku nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

7:38 - Plošné testování na Slovensku podobně jako loni na podzim nebylo povinné, stát ale lidem s negativním výsledkem testu slíbil některé výhody. Například budou moci využívat výjimky z platného zákazu vycházení například k cestě do práce či kvůli pobytu v přírodě.

Zdroj