ONLINE: Ukrajina odrazila útok u Slavjansku a osvobodila pět Ukrajinců v Chersonské oblasti

4 měsíce starý 130

Ukrajinští obránci odrazili ruský útok směrem na obce Dovhenke a Dolyna, které se nacházejí poblíž Slavjansku na východě Ukrajiny. Ve své pravidelné ranní zprávě o tom ve středu informoval ukrajinský generální štáb. Ukrajinská vojenská rozvědka ohlásila osvobození pěti Ukrajinců při zvláštní operaci v okupované Chersonské oblasti.

Kyjev 14:13 13. července 2022

Válkou poničený dům ve Slavjansku | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Naopak Moskva ve středu informuje mimo jiné o sestřelu čtyř ukrajinských vojenských letounů, dvou na východě země a dvou na jihu. Podobná prohlášení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„V charkovském směru udržuje nepřítel uskupení sil Západního a Východního vojenského okruhu a hlavní úsilí soustředí na obranu,“ tvrdí velení ukrajinské armády. Ruské invazní jednotky podle něj rovněž opět ostřelovaly druhé největší ukrajinské město Charkov a další obce v regionu.

‚Copak tohle lidé mohou dělat?‘ Osvobozené vesnice v Donbasu vydávají svědectví o chování Rusů

Číst článek

V dělostřeleckém ostřelování ruské invazní síly pokračují také v okolí Slavjansku v Doněcké oblasti.

„Ukrajinští obránci úspěšně odrazili útok na Dovhenke a Dolynu. Není vyloučeno, že nepřítel bude pokračovat ve vedení útočných operací s cílem zlepšit své taktické postavení a vytvořit příznivé podmínky pro vedení ofenzívy směrem na Izjum – Slavjansk,“ píše ukrajinský štáb.

Ruské jednotky podle něj ostřelovaly také mimo jiné obce v okolí Kramatorsku, Bachmutu nebo Avdějevky. Na některých místech podle velení ukrajinských sil útočilo Rusko rovněž letecky nebo raketovými údery.

Ukrajinská vojenská rozvědka v úterý informovala, že její bojovníci při speciální operaci v Chersonské oblasti obsazené okupačními ruskými silami zachránili pět zajatých Ukrajinců. Osvobozenou pětici podle ní tvořil voják, bývalý policista a tři civilisté, jeden z nich má vážná zranění.

„Všichni jsou v péči ukrajinských úřadů a dostává se jim náležité péče,“ cituje rozvědku server RBK Ukrajina. Ten rovněž upozornil, že rozvědka zveřejnila z akce video.

„Ruské stíhačky sestřelily ve vzduchu tři letadla ukrajinského letectva: Su-25 a Su-24 u osad Novoukrajinka a Barvinkove v Doněcké lidové republice a také jeden MiG-29 u Baštanky v Mykolajivské oblasti,“ uvedl ve středu podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, přičemž samozvaná proruská Doněcká lidová republika se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti.

Podle agentury Interfax poté doplnil, že kromě toho další Su-25 sestřelila ruská protivzdušná obrana u obce Šyroke v Mykolajivské oblasti.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů navíc oznámilo, že v mykolajivské loděnici ruské rakety „zničily“ kromě vojenské techniky také 350 ukrajinských vojáků a dalších až 70 členů ukrajinských dělostřeleckých jednotek na jiném místě Mykolajivu.

Moskva rovněž tvrdí, že její ozbrojené síly zlikvidovaly ukrajinskou diverzní a průzkumnou skupinu u obce Dementivka v Charkovské oblasti. „Pět bojovníků bylo zničeno na místě a dalších deset ukrajinských vojáků zajato,“ sdělil Konašenkov.

Osvobození jihu

Ukrajina plánuje a připravuje se na plné osvobození oblastí na jihu země, které okupuje ruská invazní armáda. Agentuře AP to řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Ukrajinské ozbrojené síly už zintenzivnily snahu získat zpět území u Černého moře, zatímco se Rusko soustředí na dobytí východní Ukrajiny, poznamenala AP.

Policie řeší v souvislosti s Ukrajinou 217 případů. Nucení uprchlic k prostituci detektivové neprokázali

Číst článek

Moskva se podle Kuleby snaží o faktickou anexi Chersonu, Mariupolu a dalších okupovaných měst tím, že v nich zavádí ruské školní osnovy, ruskou měnu a nabízí Ukrajincům ruské pasy. „Jsem si docela jistý, že jakmile budou tato území osvobozena, drtivá většina lidí své ruské pasy tiše spálí v krbech,“ dodal šéf ukrajinské diplomacie.

Mírové rozhovory o ukončení konfliktu, který rozpoutala Moskva 24. února vysláním invazních vojsk do sousední země, podle Kuleby nelze v dohledné době očekávat. „Rusko je stále válečně naladěno a o vyjednávání v dobré víře neusiluje. Hledají způsob, jak nás přimět k plnění svých ultimát, což se nestane,“ prohlásil ministr zahraničí.

Ukrajina podle něj trvá na úplném stažení ruských sil jako na podmínce ukončení konfliktu.

„Bojujeme za naši svobodu, za naši územní celistvost a chceme mír. Tato válka nám byla vnucena. Nebyla to naše volba,“ řekl v rozhovoru s AP, v němž zároveň podotkl, že Ukrajina si váží podpory, které se jí dostalo od Spojených států a evropských zemí, ale potřebuje, aby se dodávky zbraní ze Západu urychlily.

Ukrajinské síly podnikly nálet na okupovaný Enerhodar. Jaderná elektrárna zasažena nebyla

Číst článek

Ministr zahraničí připustil, že jeho vlast utrpěla značné ztráty v řadách vojáků, zatímco Moskva soustředí svou vojenskou ofenzivu v průmyslovém Donbasu.

Ukrajina má ovšem podle něj dostatek lidí ochotných vstoupit do ozbrojených sil. „Jediným cílem, který v této válce sledujeme, je naše přežití. Když bojujete o přežití, nemáte na výběr. Musíte bojovat,“ dodal Kuleba.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už před několika dny řekl britskému listu The Sunday Times, že prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil ukrajinské armádě – nyní vybavené západními zbraněmi – aby osvobodila ukrajinské pobřeží na jihu, které je důležité pro ekonomiku země.

Reznikov dále prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly budou mít k dispozici dohromady milion vojáků.

Ruský poslanec zastupující anektovaný poloostrov Krym Michail Šeremet v reakci na vyjádření Reznikova podle agentury RIA Novosti označil snahu Kyjeva dobýt zpět jihoukrajinské regiony za „politickou agónii“ ukrajinské vlády a prohlásil, že ukrajinské síly „nemají žádnou šanci“ území zpět získat.

ČTK

Zdroj