Ukrajinské síly v posledních dnech provedly u Bachmutu několik úspěšných protiútoků a o něco málo postoupily, píše v hodnocení situace na frontě americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek ráno uvedl, že u tohoto východoukrajinského města spolu s Marjinkou stále zuří nejtvrdší boje, Rusko podle něj však při svých útočných operacích neuspělo.

Sledujeme online Kyjev/Washington 8:27 11. května 2023

Odrazili jsme 39 nepřátelských útoků, hlásí Ukrajina. Nejtěžší jsou stále boje u Bachmutu | Zdroj: Reuters

Ukrajinské síly patrně zatlačily ruské jednotky a dosáhly menšího postupu severně od obce Chromove na západním předměstí Bachmutu a severozápadně od Bile Hory, která leží asi 14 kilometrů jihozápadně od dobývaného města. Podle ISW to vyplývá ze záběrů, které se podařilo zeměpisně určit.

Ruská armáda podle Ukrajiny ustoupila u Bachmutu, na některých pozicích až o dva kilometry

Číst článek

Ukrajinská armáda také ve středu hovořila o tom, že u Bachmutu porazila ruskou 6. a 8. rotu ruské 72. samostatné motostřelecké brigády a postoupila o 2,6 kilometru podél tříkilometrového úseku frontové linie.

ISW píše, že vizuálně tyto postupy zatím nezaznamenala. Její analytici už dříve vyhodnotili, že zprávy o ukrajinském postupu na frontě v Doněcké oblasti jsou zřejmě výsledkem zatím pouze omezených a místně oddělených protiútoků.

Ruské jednotky se podle ukrajinského generálního štábu za poslední den opět pokusily postoupit na různých místech východní fronty, zejména u Marjinky, Bachmutu, Lymanu a Avdijivky.

„Odrazili jsme 39 nepřátelských útoků. Nejdivočejší bitvy pokračují o města Bachmut a Marjinka,“ píše ve svodce ukrajinský generální štáb.

nel, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Emoční vyčerpání a cynismus. Nový výzkum představuje, jak jsou na tom čeští učitelé a učitelky

  2. Toronto vydřelo výhru na ledě Floridy a odmítlo konec v play-off, Edmonton srovnal sérii s Las Vegas

  3. ONLINE: Ukrajina provedla menší, ale úspěšný protiútok u Bachmutu, píše americký institut

  4. Čistý zisk ČEZ v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 60 procent, přesto navrhuje vyplatit rekordní dividendy

  5. ONLINE: Fialova vláda zveřejní úsporný balíček a reformu penzí. Obojí představí symbolicky v 11.55

  6. Další razie na členy mafie 'Ndrangheta. Italové zadrželi 61 podezřelých, zasahovalo pět set policistů

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme