ONLINE: V Charkově strhli bustu maršála Žukova, na křižníku Moskva měly zahynout desítky vojáků

5 měsíce starý 135

V ukrajinském městě Charkov byla stržena busta sovětského vojenského velitele a hrdiny druhé světové války maršála Georgije Žukova. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Na 40 ruských vojáků zahynulo a desítky dalších se pohřešují či utrpěly zranění při potopení ruského křižníku Moskva. Podle serveru BBC News to napsal nezávislý ruský list Novaja Gazeta Europe s odvoláním na matku jednoho z námořníků.

Sledujeme online Charkov 7:13 18. dubna 2022

Národní univerzita v Charkově zasažená při ostřelování centra východoukrajinského města Charkov | Zdroj: Reuters

Jedna z místních představitelek uvedla, že památník byl zničen v neděli kolem 11.00 místního času (10.00 SELČ); akce proběhla velmi rychle. Videonahrávka ukazující, jak je busta strhávána z podstavce, byla zveřejněna na sociálních sítích.

Kosťantyn Nemičev, vůdce ozbrojené jednotky Kraken spojované s ukrajinskou krajní pravicí, prohlásil, že památník zničila jeho jednotka. Charkovské úřady se dlouho stavěly proti odstranění pomníku.

Monument to Soviet commander Georgy Zhukov was dismantled in #Kharkiv

The monument was dismantled by the military. The press service of the Kharkiv City Council, which has long and consistently opposed the dismantling of the monument, has not yet given any comments. pic.twitter.com/qVfHl1f9vu

— NEXTA (@nexta_tv) April 17, 2022

Na delší verzi videozáznamu zveřejněné na síti Telegram je vidět, jak je busta maršála Žukova po stržení odvážena na nákladním autě a vyhozena na skládku. Server BBC News poznamenal, že zničení památníku bude velmi pravděpodobně mnoha Rusy vnímáno jako vážná provokace.

Maršál Žukov jako náčelník generálního štábu velel sovětské armádě v bitvě o Moskvu, za cenu více než milionu sovětských vojáků zvítězil i u Stalingradu a Rudou armádu dovedl vítězně až do Berlína. Po Stalinově smrti byl krátce ministrem obrany (1955-1957).

Mrtví na křížníku

Matka uvedla, že jí syn telefonicky sdělil, že vlajkovou loď ruské Černomořské flotily zasáhly tři střely vypálené z ukrajinského území. „Volal mi a plakal kvůli tomu, co viděl. Bylo to děsivé,“ řekla žena. Řada zraněných prý v důsledku explozí přišla o končetiny.

Ruské úřady žádnou oběť neoznámily a tvrdí, že celá asi 500členná posádka je naživu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinská redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) již dříve sdělila, že při útoku na loď zemřel nejméně jeden člen posádky. Zprávu o smrti jednačtyřicetiletého námořního praporčíka Ivana Vachruševa zveřejnila podle RFE/RL jeho manželka na ruské sociální síti Odnoklassniki (Spolužáci).

Exploze munice

Kyjev uvádí, že křižník Moskva minulý týden zasáhl dvěma protilodními střelami, loď šla poté ke dnu a podle ukrajinské pobřežní stráže se posádka zřejmě utopila. Ruské ministerstvo obrany v noci na čtvrtek pouze připustilo, že v důsledku požáru na křižníku explodovala munice.

Rusové dobře vědí, čeho se na Ukrajině dopouští jejich armáda, tvrdí komentátor Beršidskij

Číst článek

Uvedlo tehdy, že „celá posádka“ byla evakuována. Loď se podle Moskvy potopila až později, a to v důsledku špatného počasí, když byla poškozená vlečena do přístavu.

V sobotu ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videozáznam z přehlídky v Sevastopolu, na kterém byli podle něj námořníci z potopené lodi.

List Novaja Gazeta Europe vznikl tento měsíc poté, co ruský deník Novaja Gazeta musel po dvojí výstraze od úřadů pozastavit své vycházení v papírové podobě i na internetu, a to až do „ukončení speciální operace na území Ukrajiny“, jak Rusko oficiálně nazývá válku, kterou proti sousední zemi rozpoutalo.

ČTK

Zdroj