ONLINE: V kadeřnictvích a dalších službách bude stačit test ze zaměstnání či školy, prosadil Arenberger

1 měsíc starý 86

Při návštěvě kadeřnictví, kosmetiky, pedikúry či dalších služeb spojených s péčí o tělo se budou moci zákazníci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger to v úterý večer uvedl na twitteru. Původně vláda rozhodla o tom, že povinný bude pouze profesionální test z odběrového místa. Někteří provozovatelé služeb toto nařízení kritizovali. Detaily chce ministr zveřejnit po čtvrtečním zasedání kabinetu.

Sledujeme online Praha 20:25 27. dubna 2021

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masážní či kosmetické salony mohou po několika měsících znovu otevřít v pondělí 3. května. Klienti budou muset předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu.

Od pondělí se otevřou služby, ve třech krajích se vrátí žáci druhého stupně. U obchodů vláda váhá

Číst článek

Vláda v pondělí původně rozhodla, že test musí být proveden v certifikovaném odběrovém místě a test ze zaměstnání nebude stačit.

„Podařilo se mi prosadit můj původní návrh, abychom mohli při návštěvě kadeřnictví, pedikúr a dalších služeb použít i výsledky testů ze zaměstnání nebo ze škol. Je to přijatelná alternativa testů z odběrových míst. Po zasedání vlády ve čtvrtek představím tento systém podrobněji,“ napsal Arenberger na twitter.

Pro Radiožurnál poté v SMS doplnil, že se tímto krokem snaží vláda vyjít vstříc lidem, kteří se v práci nebo ve škole testují. Ministerstvo ale podle něj stále preferuje „odborný odběr“. „V nouzovém případě, jak už jsem říkal na tiskovce po minulém zasedání vlády, i test na místě, tedy přímo v kadeřnictví s evidencí v provozovně,“ dodal.

Antigenní test bude platný 72 hodin od odběru, PCR test sedm dní. Očkovaní lidé, kteří mají 14 dní od poslední dávky, nebudou muset mít test, stejně jako ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Ve službách bude fungovat režim jeden zákazník na jednoho obsluhujícího.

krs, dok, ČTK

Zdroj