ONLINE: Volební místnosti jsou opět otevřeny. Lidé vybírají v druhém kole nové členy Senátu

4 měsíce starý 56

Čeští občané v sobotu dokončí volbu 24 budoucích senátorů. Svými hlasy rozhodnou o tom, zda v Senátu více posílí opoziční hnutí ANO, nebo kluby vládní koalice. Na Jihlavsku se rozhoduje o tom, zda místo v Senátu znovu získá Miloš Vystrčil (ODS), a bude tak moci opět kandidovat na předsedu horní komory. Jeho soupeřkou je Jana Nagyová (ANO), která je s předsedou hnutí Andrejem Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Sledujeme online Praha 7:58 1. 10. 2022(Aktualizováno: 8:07 1. 10. 2022)

V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny voličů, ve druhém kole bývá účast nižší | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Druhé kolo probíhá ve stejné volební místnosti jako to první. Hlasovací lístky dostanou lidé až ve volebních místnostech. Nutností je doklad – občanský průkaz nebo pas, aby komise mohla ověřit totožnost voliče. 

Hlasovat může většina z téměř 2,5 milionu voličů, kteří nenašli cestu do volebních místností v pátek. Před šesti lety byla v obvodech, kde se volí letos, vůbec nejnižší volební účast. Hlasovat přišlo jen 15,38 procenta voličů.

Volební místnosti jsou otevřeny od 08.00 do 14.00. Pak volební komisaři začnou hlasy sčítat. Výsledky bude následně Český statistický úřad zveřejňovat na volebním webu. K dispozici budou i v naší volební aplikaci

Volíte senátora? Poslechněte si, co říkají kandidáti v duelech Českého rozhlasu

Číst článek

Podle zkušeností z minulých voleb by mohly být kompletní výsledky známy do tří hodin po uzavření volebních místností v 17.00. 

První volební kolo vyhrálo hnutí ANO, které má své finalisty v 17 obvodech. ODS má své kandidáty v devíti obvodech, KDU-ČSL v šesti, TOP 09 ve třech stejně jako senátoři z klubu Starostů, SPD má jednu finalistku.

I díky ní je jisté, že opoziční strany kvůli vzájemným duelům obsadí v druhém kole dvě senátorská křesla, vládní koalice pak jedno. 

Vládní koalice si bez ohledu na výsledek voleb ale udrží v horní komoře většinu. Opoziční ANO má šanci na to, aby mělo poprvé v Senátu vlastní stranický klub. Potřebuje k tomu pět senátorů.

V prvním kole minulý týden už uspěli tři kandidáti do Senátu - Petr Fiala (KDU-ČSL) na Orlickoústecku, Ladislav Václavec (ANO) na Bruntálsku a Jiří Růžička (za TOP 09) v Praze 6.

 Článek pokračuje pod online reportáží. 

Sledovaný souboj o senátní křeslo se vede v obvodu Jihlava, kde proti sobě stojí stávající předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS a kandidátka ANO Jana Nagyová, obžalovaná spolu se šéfem hnutí Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo.

Zájem se promítl i do účasti – k hlasování přišlo kolem 20 až 30 procent voličů, o něco více než v jiných obvodech.

zuj, ako, ČTK

Zdroj