ONLINE: ,Všichni ví, v jakém se vrací stavu.‘ Rok od bitvy o Azovstal zůstává v zajetí na 2000 jeho obránců

6 měsíce starý 16

V ruském zajetí zůstává rok po bitvě o železárny a ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu kolem 2000 jeho obránců. Uvedla to podle agentury Ukrinform Natalka Zarycká, šéfka organizace sdružující příbuzné mariupolských obránců nazvané Ženy z oceli. Do vlasti se podle ní podařilo v rámci výměn vrátit zhruba 500 členů ukrajinských ozbrojených sil, kteří před rokem dostali od velení armády rozkaz, aby se v závodě invazním jednotkám vzdali.

Sledujeme online Kyjev 19:44 16. května 2023

Areál Azovstalu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany klíčového přístavního města | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Přesně před rokem - 16. května - dostali ukrajinští vojáci, kteří drželi své pozice a 86 dní bránili Mariupol před okupanty, rozkaz přestat bránit Azovstal a složit zbraně,“ uvedla na sociální síti telegram organizace nazvaná Asociace rodin obránců Azovstalu.

Zároveň vyzvala k jejich propuštění. Bojovníci podle sdružení na sebe poutali pozornost ruských invazních sil, což umožnilo ukrajinské armádě přeskupit své jednotky a počkat na dodávky zbraní od západních partnerů.

Buď jste člověk, nebo dobytek, popisuje zajetí ukrajinský voják z Azovstalu Mychajlo Djanov

Číst článek

Mezi 16. a 20. květnem loňského roku pak vyšlo z bunkrů Azovstalu 2439 bojovníků, kteří skončili v ruském zajetí, poznamenal server Ukrajinska pravda. Přes 1900 obránců Azovstalu, včetně asi 700 členů pluku Azov, podle asociace sdružující jejich rodiny zůstává v zajetí.

Zarycká ze spolku Ženy z oceli hovoří o zhruba 2000 obráncích a upozorňuje, že navzdory snahám se podařilo do vlasti za rok vrátit jen 20 procent bojovníků. V ruském zajetí podle ní panují otřesné podmínky, ukrajinští vojáci čelí mučení a hladoví.

„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ dodala Zarycká s poznámkou, že řada vojáků zhubla o desítky kilogramů a utrpěla různá zranění i psychické trauma.

Pět desítek zajatců propuštěných letos v květnu se podle ní bude potýkat se zdravotními problémy do konce života.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Ruské invazní síly zaútočily na jihoukrajinský přístav Mariupol hned v prvních dnech své invaze na konci loňského února, jejich následné obléhání podle ukrajinských úřadů nepřežily desítky tisíc obyvatel a samotné město bylo podle dostupných informací do velké míry zničeno.

Areál Azovstalu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany klíčového přístavního města. Zbývající jednotky se po vytrvalých ruských útocích vzdaly loni v květnu a oblast od té doby okupují ruské invazní síly.

#AZOVSTAL in #Mariupol Now

The place of the Ukrainian resistance currently looks like this.

For 86 days Ukrainian troops defended the city. Almost three months of incredible courage. Today some of them are still in Russian captivity. We are waiting for them at home🇺🇦

13:15 – 16. 05. 2023

18 90

afo, ČTK

Zdroj