Prezident Miloš Zeman není podle Ústřední vojenské nemocnce v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Senátní ústavní komise bude řešit možnosti převodu prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu sněmovny. Jak politici reagují na informace Ústřední vojenské nemocnice? A jak by mělo probíhat rozhodování Parlamentu o tom, že prezident nemůže vykonávat svůj úřad? Poslouchejte speciál Radiožurnálu a ČRo Plus.

Sledujeme online Praha 8:05 19. října 2021

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Hosty speciálu budou mimo jiné dosluhující předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z ANO, místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů, předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala, předseda STAN Vít Rakušan z koalice PirStan a předseda SPD Tomio Okamura. Odpovídat na otázky bude také ústavní právník Aleš Gerloch.

12 řádků z ÚVN. Zeman nebyl schopen plnit povinnosti už minulý týden, přesto podepsal svolání sněmovny

Číst článek

Podle názoru Ústřední vojenské nemocnice není v současné době Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Informoval o tom v pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS.

„Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice je – vzhledem k charakteru onemocnění – dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ citoval Vystrčil zprávu nemocnice, kterou si sám vyžádal poté, co nedostal odpověď od prezidentovy kanceláře. Hrad informace zatím nekomentoval.

Je to překvapivá informace a není to dobrá zpráva, řekl Babiš ke zdravotnímu stavu prezidenta

Číst článek

Senátní ústavní komise má v úterý dopoledne probrat možnosti převodu prezidentských pravomocí na předsedu vlády a předsedu sněmovny. Mluví se o takzvaném článku 66 Ústavy. K tomu je třeba souhlasu obou parlamentních komor.

Dolní komora o nich bude moci rozhodovat až na svém ustavujícím zasedání, které začne 8. listopadu. Nejbližší schůze Senátu začne 26. října.

Představitelé Senátu pak odpoledne sejdou se zástupci stran a hnutí, které uspěly v nedávných volbách do sněmovny. Mají projednat další postup při předání prezidentských pravomocí během nemoci Miloše Zemana.

ako

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Vývoj epidemie v Česku je rizikový. Přibylo přes 2500 případů, dvakrát víc než před týdnem

  2. Rangers udolali v NHL Toronto v prodloužení, střídající Vejmelka porážku Arizony neodvrátil

  3. Na Vánoce vyjde kvůli nedostatku papíru o desítky knih míň, připravené tituly se objeví v příštím roce

  4. ONLINE: Začíná speciál Radiožurnálu ke zdraví prezidenta. Hosty budou Vondráček i Růžička

  5. Inspekce amerického ministerstva zahraničí vyšetřuje závěr diplomatických operací v Afghánistánu

  6. Trump chce soudně zabránit vydání dokumentů, které požadují vyšetřovatelé útoku na Kongres

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Parlamentní volby 2021, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Olympijské hry 2022, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme