Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl ve středu navštívit Washington a vystoupit s projevem před členy obou komor Kongresu. Informaci publikoval server Punchbowl News s odkazem na devět svých s věcí obeznámených zdrojů. Zprávu následně zveřejnila agentura Reuters a přinesl ji též server Axios. Měl by se sejít také s prezidentem Joem Bidenem. Jednalo by se o první zahraniční cestu hlavy ukrajinského státu od začátku ruské invaze v únoru.

Sledujeme online Washington/Kyjev 23:22 20. 12. 2022(Aktualizováno: 23:43 20. 12. 2022)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Reuters

Server Punchbowl News také uvedl, že Zelenskyj by se měl ve Washingtonu setkat s vedením Kongresu a šéfy Demokratické i Republikánské strany ve výboru pro národní bezpečnost.

SCOOP: ZELENSKYY COMING TO CAPITOL HILL TOMORROW

It’s the Ukrainian leader’s first visit time leaving Ukraine since Russia’s war began exactly 300 days ago today.

More in @PunchbowlNews special edition —https://t.co/ZdA7nQQm92

— Andrew Desiderio (@AndrewDesiderio) December 20, 2022

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úterý podle Reuters uvedla, že ve středu večer se bude konat zasedání Kongresu, které bude mít „velice zvláštní zaměření na demokracii“. Pelosiová neupřesnila, čeho se bude zasedání týkat, její kancelář na žádost o komentář k údajné návštěvě Zelenského bezprostředně nereagovala.

Západ Zelenského přeceňuje, když si myslí, že je lídrem celého národa, říká ukrajinistka Víchová

Číst článek

Zelenskyj by se měl ve středu v Bílém domě sejít také se svým americkým protějškem Joem Bidenem, uvedla v úterý stanice CNN s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravou cesty. 

Podle CNN se Bidenova administrativa současně s návštěvou hlavy ukrajinského státu chystá oznámit další balíček vojenské pomoci Ukrajině, který by měl zahrnovat systém protivzdušné obrany Patriot. Bílý dům zatím Zelenského návštěvu nepotvrdil.

Zelenskyj od začátku ruské invaze podnikl několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal do regionů osvobozených od okupační armády. V úterý navštívil vojáky ve městě Bachmut v Doněcké oblasti, kde se nyní odehrávají nejtěžší boje mezi ukrajinskými obránci a ruskými invazními jednotkami.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. ONLINE: Zelenskyj má promluvit v americkém Kongresu a sejít se s Bidenem, píší americká média

  2. Emisní povolenky pro auta? Nemáme jistotu, že na trhu bude dost vozů a dobíjecích stanic, vadí dopravci

  3. Západ Zelenského přeceňuje, když si myslí, že je lídrem celého národa, říká ukrajinistka Víchová

  4. Zemřela dcera malíře Pabla Picassa, bylo jí 87 let. Svůj život zasvětila pozůstalosti svého otce

  5. Rusko přesouvá svou techniku do Běloruska. ‚Zapojení Lukašenka ale Putinovi může uškodit,‘ míní analytik

  6. Politolog: Babišovým voličům skandály nevadí. Pro Nerudovou ale může mít univerzitní kauza důsledky

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Kandidáti na prezidenta 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme