ONLINE: Zelenskyj navštívil vojáky na frontě a předal jim medaile. Chtěl ‚podpořit bojovníky a ocenit je‘

před 3 týdny 40

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky na jihovýchodní frontě v Záporoží, podle prezidentské kanceláře jim předal medaile. Prezidentova návštěva v místech bojů přichází v době, kdy se množí spekulace o brzkém odvolání hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil generála Valerije Zalužného, který válku proti ruským okupačním silám řídí, uvedla v neděli agentura Reuters.

Sledujeme online Kyjev 15:54 4. února 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky na jihovýchodní frontě v Záporoží, podle prezidentské kanceláře jim předal medaile

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky na jihovýchodní frontě v Záporoží, podle prezidentské kanceláře jim předal medaile | Zdroj: Profimedia

„Je mi ctí, že tu dnes mohu být. Podpořit bojovníky a ocenit je. Je před nimi obtížná a kritická mise odrazit nepřítele a bránit Ukrajinu,“ uvedl Zelenskyj po návštěvě Záporožské oblasti.

Prezident navštívil 65. mechanizovanou brigádu v obci Robotyne, kterou ukrajinské jednotky osvobodily loni v létě. Nyní se nachází téměř na linii dotyku ruské a ukrajinské armády. Ovládnutí Robotyne vzbudilo naději na průlom v ukrajinské protiofenzivě, ta se však později rozplynula.

Zaporizhzhia region. Robotyne. The location of the 65th Mechanized Brigade. I spoke with the defenders, thanked them, and presented them with state awards.

It is an honor to be here today. To support the warriors and award them. They face a difficult and critical mission to… pic.twitter.com/5cvPGsU0Gv

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 4, 2024

Ukrajinská vláda podle pátečního sdělení zdrojů informovala Bílý dům, že hodlá propustit nejvyššího vojenského velitele.

Údajně chystané sesazení Zalužného, který se nepohodl se Zelenským v řadě otázek, následuje po loňské ukrajinské protiofenzivě, při níž se nepodařilo získat zpět významnou část území ovládaného Ruskem.

Zalužnyj, známý jako „železný generál“, je na Ukrajině velmi populární. Jeho odvolání by proto mohlo uškodit morálce ukrajinských vojáků, kteří bojují o udržení pozic podél více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linie proti početným ruským silám vyzbrojeným velkými zásobami munice.

kth, ČTK

Přečtěte celý článek