Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vydal na cestu do Washingtonu, uvedla stanice CNN s odvoláním na dva své zdroje obeznámené se situací. Podle dřívějších zpráv amerických médií se má Zelenskyj setkat s prezidentem Joem Bidenem a promluvit před oběma komorami Kongresu. Jednalo by se o první zahraniční cestu hlavy ukrajinského státu od začátku ruské invaze v únoru tohoto roku.

Sledujeme online Washington 6:48 21. prosince 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (na snímku) se vydal na cestu do Washingtonu | Foto: Ukrainian Presidency / ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Oficiální místa ve Washingtonu ani v Kyjevě dosud Zelenského návštěvu Spojených států nepotvrdila. Podle CNN cesta kvůli mimořádným bezpečnostním opatřením nebyla dopředu oznámena a je možné, že bude na poslední chvíli odvolána.

Spojené státy se během Zelenského návštěvy chystají ohlásit nový balíček vojenské pomoci ve výši 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun), který má zahrnovat systém protivzdušné obrany Patriot, uvedla AP.

Západ Zelenského přeceňuje, když si myslí, že je lídrem celého národa, říká ukrajinistka Víchová

Číst článek

Kyjev v posledních měsících vytrvale žádal své západní spojence, aby mu poskytli prostředky k obraně před vzdušnými útoky Ruska na kritickou infrastrukturu.

Informaci o chystaném Zelenského vystoupení před Kongresem publikoval jako první server Punchbowl News s odkazem na devět svých s věcí obeznámených zdrojů. Server také uvedl, že Zelenskyj by se měl setkat s vedením Kongresu a šéfy Demokratické i Republikánské strany ve výboru pro národní bezpečnost.

Zelenskyj od začátku ruské invaze podnikl několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal také do regionů osvobozených od okupační armády. V úterý navštívil vojáky ve městě Bachmut v Doněcké oblasti, kde se nyní odehrávají nejtěžší boje mezi ukrajinskými obránci a ruskými invazními jednotkami.

pj, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. ONLINE: Zelenskyj podle médií míří do Washingtonu. USA by měly oznámit další pomoc Ukrajině

  2. Výběr z médií: chybějící léky pro děti v nemocnicích, hůře dostupné bydlení pro rodiny a praktické dárky

  3. Proč se (ne)těšit na levnou energii

  4. Částečné zveřejnění Trumpových daňových přiznání schválil výbor Sněmovny reprezentantů

  5. Odborníka na duševní zdraví vyhledal každý třetí. Psychiatra nechceme, většinou ale zajdeme k němu

  6. Mladí Argentinci mají strach o budoucnost. Možná jim titul mistrů světa trochu uleví, míní reportér

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Kandidáti na prezidenta 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme