Opakující se divadlo Babiše a Fialy, zasloužíme si víc, napsal Šmarda. Schytal to od známého olympionika

před 2 týdny 39

Je dost pokrytecké, aby se kdokoli ze sociálních demokratů pokoušel moralizovat, vzkázal český vodní slalomář Vavřinec Hradilek. Reagoval tak na slova předsedy SOCDEM Michala Šmardy, který se na sociální síti snažil využít čtvrteční přestřelky v poslanecké sněmovně, kde šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil Petra Fialu (ODS) za nejprolhanějšího premiéra.

„Máte pravdu. Zcela jistě si zasloužíme víc. Ale rozhodně si nezasloužíme například pana Zaorálka. Takže je dost pokrytecké, aby se kdokoliv ze SOCDEM pokoušel moralizovat,“ vzkázal Šmardovi na sociální síti X známý olympionik Vavřinec Hradilek. Ve svém příspěvku zřejmě narážel na některé názory Lubomíra Zaorálka, který je lídrem kandidátky Sociální demokracie do Evropského parlamentu.

Hradilek svými slovy reagoval na příspěvek šéfa sociálních demokratů Michala Šmardy, který se pustil nejen do Andreje Babiše, ale také do premiéra Petra Fialy. „Zloděj křičí: chyťte zloděje,“ zkritizoval prvně šéfa hnutí ANO za jeho slova na plénu poslanecké sněmovny. „Zasloužíme si víc, než je toto trapné dokola se opakující divadlo Babiše a Fialy,“ doplnil ke čtvrteční přestřelce v dolní komoře parlamentu.

Šéf opozičního hnutí se ve svém proslovu opřel do Fialovy vlády i samotného premiéra. „Je to nejprolhanější vláda, nejprolhanější premiér. Oni lžou. Lhali před volbami. Dneska bude pan premiér vystupovat a bude zase lhát,“ rozohnil se Babiš v úvodu schůze poslanců, kteří se mimořádně sešli z podnětu hnutí ANO k jednání o podílu předsedy vlády v Podnikatelské družstevní záložně.

Babiš první zhruba půlhodinu mluvil o jiných tématech, například o výrobcích s kanabinoidem HHC. Obdobně jako v úterý kriticky rozebíral nákup amerických vojenských letounů F-35. Tématu schůze se věnoval ve druhé půlhodině svého vystoupení.

„Všechno, co tady čtu, je z médií, nic si nevymýšlím,“ prohlásil Babiš. V jeho projevu zaznívala slova jako všimné, korupce, praní špinavých peněz a byznysové zájmy. „Dozvěděli jsme se, že pan premiér má své finance ve stejné době v udržovaném stavu jako svou politickou kredibilitu a že ODS se od 90. let nezměnila,“ prohlásil šéf hnutí ANO. Premiér by měl podle něj záležitosti jasně vysvětlit. „Je to neskutečný skandál,“ vzkázal Babiš.

Fiala označil rozruch kolem svého vkladu v Podnikatelské družstevní záložně za snahu opozice vyrobit kauzu za každou cenu. Ministerský předseda znovu prohlásil, že nemá co skrývat, nemá se za co stydět a odmítl, že by se dopustil něčeho nelegálního. „Opakovaně jsem uznal, že jsem v minulosti udělal chybu při vyplňování formuláře o střetu zájmů. Řekl jsem, že tuto chybu napravím, a to jsem také udělal. Nejsem z ničeho obviněn, nejsem žádným způsobem vyšetřován, neexistuje žádná kauza,“ vzkázal Fiala.

Babiše následně popíchl mimo jiné kritikou za to, že šéf hnutí ANO ve svých vystoupeních používá tisíckrát vyvrácené lži a nepřesnosti. Vytkl Babišovi, že zpochybňuje nákup letounů F-35 a že v prezidentské kampani prohlásil, že by odmítl pomoci spojencům v NATO. „Tato slova by neměla zapadnout, protože ohrožují bezpečnost České republiky a ohrožují naši důvěryhodnost v očích spojenců,“ připomenul Fiala.

„Po dalších detailech mě nikdy nenapadlo pátrat a vůbec ne se zajímat o to, kdo všechno služby záložny využívá,“ prohlásil premiér k námitkám opozice, že se měl o kampeličku více zajímat. Označil to za pokrytecké vzhledem k tomu, že úřad vlády a ministerstva obrany a pro místní rozvoj dávaly v roce 2018, kdy bylo u moci ANO, veřejné zakázky firmám spojeným s podnikatelem Kamilem Bahbouhem, který má podle médií vliv na vedení kampeličky. „Já jsem měl vědět v roce 2015, že je nějaký problém kolem inženýra Bahbouha, ale vy jste v roce 2018 nemuseli nic takového vědět, kdy jste mu zadávali veřejné zakázky,“ obořil se na zástupce opozice.

Premiér připomenul, že v kampeličce měl vklad od června 2015 do listopadu 2020. „Nešlo o nový příjem, nešlo o peníze někoho třetího,“ poznamenal. „Poslat do jakékoli banky, záložny svoje řádně vydělané peníze není zločin, není to nic nemorálního,“ řekl. Peníze využil na pořízení bytu 2+1 v Brně v roce 2021. Označil to za odpovědnou investici s poukazem na to, že má tři děti. V záložně měl 950 tisíc korun uloženo na běžném účtu, nevyužil žádné finanční produkty.

Přečtěte celý článek