Opět skvělé řešení protivzdušné obrany krátkého dosahu: německý Skynex pálí kanony, lasery i raketami a předčí ruský Pancir S-2

před 6 měsíce 61

Ochrana vzdušného prostoru krátkého dosahu nabývá v posledních letech na významu, ne proti všem cílům je však jednoduchá. Zejména minometné projektily jsou problém.

Mnohé armády v posledních letech řeší problém, jak ochránit vojáky i techniku na bojišti před útoky ze vzduchu. Ochranu proti letadlům, střelám nebo dronům potřebují například jednotky v poli, případně vojenské základny. Řešení je přitom více, a jedním z nejmodernějších je německý systém Skynex. Jeho výhodou je, že v sobě může kombinovat i několik zbraní a senzorů najednou. Vedle Skyranger 30, který by byl vhodný i pro AČR, jde o další skvělou zbraň.

Skynex zničí cíle až do 4 kilometrů

Autorem systému protivzdušné obrany Skynex je německý koncern Rheinmetall, který zvolil za jeho základní zbraně rychlopalná děla ráže 35 milimetrů od Oerlikonu. První možností je revolverový kanon Oerlikon Skyranger Gun, druhou potom Oerlikon Twin Gun. Obě mají dosah přibližně 4 kilometry do dálky a 3 kilometry do výšky, uvádí ArmyRecognition, a jejich kadence by pak měla být zhruba 1 000 ran za minutu.

Oerlikon Twin Gun používaný v systému Skynex

BusinessInsider k tomu uvádí, že lze do kanonů nabíjet i speciální munici Ahead, kdy v sobě každý projektil obsahuje 152 fragmentů z wolframu. Ty jsou u cíle proti němu vyvrženy, což zaručuje vysokou pravděpodobnost zničení. Původně byl Skynex vyvíjen jako prostředek, jak jednotky v ohrožených oblastech ochránit proti minometné palbě, ovšem poté, co začaly být masivně používány různé typy dronů (hlavně sebevražedných), se ukázalo, že je velmi vhodný i proti nim, uvádí DefenseNews. Zvládne ale samozřejmě i letouny a řízené střely.

Do systému lze zapojit i řadu senzorů

Rheinmetall uvádí, že je Skynex také vybaven naváděcím systémem Skymaster schopným slučovat data z různých senzorů. Vybavený bývá třeba vyhledávacím a akvizičním radarem X-TAR3D nebo multisenzorovou jednotkou s panely radaru typu AESA. Využívat ovšem může i mnoho dalších systémů. Skynex se navíc v boji nemusí spoléhat jenom na kanony, lze ho doplnit i laserem nebo řízenými protivzdušnými střelami SkyKnight C-RAM / C-PGM.

Svou komplexností se zdá Skynex ojedinělý hlavně v tom, že jde poskládat z mnoha prvků dle aktuálních potřeb. Srovnání si zaslouží třeba se Skyranger 30, na nějž sází z hlediska protivzdušné obrany i Maďarsko. Jde přitom rovněž o produkt Rheinmetallu, a třeba věž s dělem ráže 35 mm na podvozku má označení Skyranger 35. V Rusku by mohl být zase porovnatelný s Pancir S-2, který má radar, kanony a střely, ale praxe ukazuje, že má s malými cíli problém, a pravděpodobně nezvládá zasahovat proti minometné munici.

Jak funguje systém Skynex
Přečtěte celý článek