Opilí poslanci si tu klidně hajlovali, popsali komentátoři. Jak zabránit excesům ve Sněmovně?

před 2 měsíce 39

Podle Schmarcze kodex pouze cituje zákony, které již existují. „Sněmovna není mateřská školka. Příchozí by měli mít již nějakou zkušenost, a pokud to tak není, měli by je poučit starší,“ pronesl komentátor s tím, že pro tyto účely je „podobných Marků Bendů (ODS) potřeba mnohem více“.

K TÉMATU: Babiš hřímal o Ukrajině: V EU by znamenala katastrofu. Vyzval k mírovému summitu v Praze

„Přeci jen se jedná o ústavní činitele, kteří jsou jedni z nejdůležitějších lidí v zemi, takže by nemělo být nutné jim sepisovat do kodexu, jak se mají chovat,“ upozornil Schmarcz v pořadu 360°.

Zároveň vzpomněl na začátky parlamentní demokracie v devadesátých letech, kdy „lidé uměli urazit druhého, aniž by použili sprostá slova“ či dokonce výhružky nebo křik.

V souvislosti s tím Šídlo zmínil některé dnes již nepředstavitelné scény. „Nikdy nezapomenu, jak tehdy ve Federálním shromáždění, které předcházelo dnešní Sněmovně, hajlovali opilí poslanci a Kondelík si během toho krájel tlačenku,“ připomněl divoké výstupy z minulosti.

Podotkl rovněž, že do zákonodárného orgánu se dostanou lidé, kteří reflektují obraz společenského nastavení. „Diskuze mezi dvěma názorovými proudy, které proti sobě stojí od devadesátých let, je teď hodně vyostřená. K žádnému zásadnímu zhoršení mravů ale nedošlo,“ shrnul Šídlo.

Podle Koláře je kodex pouze souhrn floskulí. „Poslanci a poslankyně zřejmě mají málo času. Nikdo přece nemusí mít tyto body vypsané na papíru. Podobnou věc zkoušel prosadit v roce 2005 Lubomír Zaorálek (SOCDEM), v roce 2012 Karolína Peake z tehdejších Věcí veřejných a v minulém volebním období s tím přišel Radek Vondráček (ANO). Je to věčná snaha,“ myslí si komentátor.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kroje, tanec i slivovice. Poslanci si ve Sněmovně připomněli starý zvyk

Přečtěte celý článek