Opozice Kulhánkův krok chválí, vyhovuje podle ní i návrhům poslanců

2 měsíce starý 16

foto Briefing ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (uprostřed)  po jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským, 21. dubna 2021 v Praze.

Praha - Dnešní ultimátum nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) směrem k Rusku naplňuje podle opozičních stran požadavky Sněmovny. Představitelé stran to uvedli na dotaz ČTK. Rusko má čas do čtvrtečních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ČR sníží počet pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Český postup oznámil Kulhánek večer po jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským. "Považuji to za správný krok, naplňující včerejší (úterní) usnesení Sněmovny z pera koalice Spolu. Doufám, že vláda zůstane v postoji pevná a rozhodná a své stanovisko nezmění," napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Paritní zastoupení" požaduje koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) od okamžiku, kdy vyšly najevo informace ohledně zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, doplnila Adamová. "Budeme jedině rádi, když k němu vláda konečně najde odvahu," uvedla.

Sněmovna mimo jiné na návrh Spolu vyzvala vládu k zásadnímu omezení početního zastoupení na ruském velvyslanectví v Praze. Také místopředseda ODS Kupka míní, že Kulhánkův krok naplňuje požadavky poslanců. "Podstatné je, že to míří k tomu, aby se vyrovnaly počty lidí v případě, že ruská strana tomu požadavku nevyhoví," řekl České televizi. Nevěří tomu, že Rusové český požadavek splní vzhledem k tomu, že dosud ukazují ve vztahu k ČR jen sílu.

Předseda lidovců Marian Jurečka vybídl k "nastavení proporcionality" v počtech diplomatů a "vyčištění" ambasády od lidí, kteří diplomaty nejsou. Podle vládních představitelů bylo 18 lidí vyhoštěných z ČR zapojených do činnosti ruských tajných služeb. "Postup, který představil nový ministr zahraničních věcí, mi přijde v této situaci správný," uvedl Jurečka na twitteru.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je nutné počkat, jak bude Rusko reagovat. "Problém není na straně návrhu, ale na straně našeho rozhodnutí. O reciprocitě naše vláda věděla," sdělil Filip ČTK. Rusko na český krok reagovalo vyhoštěním dvacítky osob z české ambasády včetně zástupce velvyslance.

Zdroj