Opozice nevylučuje kvůli úspornému balíčku obstrukce, premiér připouští jen technické změny

6 měsíce starý 15

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje základní principy balíčku za definitivní. „Pokud bychom něco neudělali, tak bychom dostali Českou republiku do problémů ještě větších, než v jakých je, protože nám prakticky rekordně – když se podíváme i z hlediska Evropy – roste zadlužení. Rostou nám deficity, nemůžeme žít dále na dluh,“ uvedl. Nevyloučil jenom technické změny balíčku.

Opozice je k představenému plánu kritická. „Já bych to nazvala spíš daňovým balíčkem než konsolidačním, protože tam se z osmdesáti procent, a to jsem velmi laskavá, jedná o zvyšování daní a z dvaceti procent o úspory na výdajové straně,“ podotkla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. 

Ke kritice balíčku se připojili také odboráři a zástupci firem. Vadí jim hlavně to, že chystané změny s nimi kabinet předem neprojednal. Úpravami se proto chtějí zabývat na pondělní tripartitě.

Dopady ve zdravotnictví

Od ministerstev a jejich vedení přicházejí zatím podrobnosti vztahující se k představenému úspornému plánu. Třeba podle šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zdravotnictví, zejména nemocnice, ušetří snížením daně z přidané hodnoty (DPH) hlavně na zdravotnické prostředky 3,2 miliardy korun, pojišťovny naopak zaplatí za léky s vyšší DPH o 1,5 až dvě miliardy korun navíc.

DPH na léky je v současné době deset procent, navrhuje se zvýšení na dvanáct procent. Do nejnižší sazby DPH klesnou z patnácti procent také zdravotnické prostředky, což je veškerý používaný materiál od obvazů po invalidní vozíky, a zdravotnické přístroje, které jsou v současné době zatížené 21procentní daní.

Za léky a prostředky s desetiprocentní daní zdravotní systém podle Válka vydá deset miliard ročně, za ty s patnáctiprocentní daní asi 100 miliard korun. Většinu peněz podle něj ušetří zdravotnická zařízení, která materiál nakupují. „Zvýšení dopadne na pojišťovny,“ dodal s tím, že to finančně umožní valorizace plateb státu za státní pojištěnce.

Léky sice zůstanou v nejnižší sazbě, ta se ale zvedne o dva procentní body. Celkově podle Válka nebudou stát více, připustil ale, že mohou zdražit některé volně prodejné léky. V novele zákona o zdravotním pojištění chce dát zdravotním pojišťovnám možnost centrálního nákupu léků, který by mohl cenu snížit. Část změn bude podle něj součástí změny zákona o léčivech a mohla by začít platit ještě v letošním roce, většina v příštím.

Rušení dotace pro školství, které lze nahradit evropskými fondy

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová uvedla, že vláda chce zrušit národní dotace pro školství, které lze nahradit lepším využíváním peněz z evropských fondů. Podle ní se na tom domluvili premiér Fiala s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN). O tom, ve kterých národních dotačních programech se bude konkrétně škrtat, ještě není rozhodnuto.

„Závazek, který se týká redukce financí určených na národní dotační programy, se týká také oblasti školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo nyní plán příslušných redukcí v dotčených dotačních programech připravuje a jakmile bude celý proces ukončen, budeme informovat, kterých titulů se redukce dotknou a v jaké výši,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství. Kabinet chce ze státních peněz na dotace do škol ušetřit dvě miliardy korun.

Zrušení zemědělských dotací, které v minulosti dostávaly Agrofert, Madeta nebo Hamé

Vláda chce rovněž zrušit některé programy v zemělských dotacích. Mezi nimi například ten, který v minulosti čerpalo několik potravinářských firem z holdingu Agrofert, mlékárenská společnost Madeta, Mlékárna Kunín nebo společnost Hamé. Vyplývá to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Cílem dotační podpory je zvýšení kvality zpracování zemědělských produktů nebo zvyšování konkurenceschopnosti potravinářských podniků a podniků pro výrobu krmiv na evropském trhu, uvádí SZIF.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekl, že od příštího roku bude na dotaci určeno „nula korun“. Vláda chce z peněz určených na dotace do zemědělství ze státního rozpočtu ušetřit 10,2 miliardy korun, více informací zatím neuvedla.

Nekula po představení konsolidačního balíčku ještě uvedl, že škrty se mají týkat hlavně dotací pro velké podniky. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová reagovala, že ministerstvo se chystá zrušit jediný dotační titul pro výrobce potravin. Řekla, že byl určený na investice. Ministr tím podle ní naznačuje, že není zájem o zpracování tuzemské produkce v Česku.

Zdroj