Opozice ostřeluje vedení Prahy kvůli IT zakázkám, zkusí odvolat Hřiba

5 měsíce starý 81

Pražské zastupitelstvo se v pondělí sešlo na mimořádném jednání kvůli kauze Dozimetr, která se týká dopravního podniku.

Opoziční zastupitelé, kteří schůzi iniciovali, od začátku ostřelují radu města i primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Kritizují nejen dění v městské firmě, ale také IT zakázky na magistrátu, které jsou podle politiků z hnutí ANO a ODS podezřelé.

Tvrdí, že některé z firem, které v posledních letech získaly milionové zakázky, jsou spojené s podnikatelem Pavlem Dovhomiljou, podle policie jedním z aktérů kauzy Dozimetr.

Primátor Hřib jakékoliv pochybení Pirátů odmítl. „Nemáme žádný nadstandardní vztah k panu Dovhomiljovi, protože to bylo až za nás, kdy mu magistrát zrušil smlouvu. Ta smlouva byla uzavřena za vlády hnutí ANO v roce 2017,“ prohlásil. „Vy jste mu dali smlouvu, my ji zrušili. Nechápu, z čeho usuzujete na nadstandardní vztahy.“

Podle opozice ale detaily IT zakázek svědčí o opaku. „Těch chapadel mafie pod Piráty je tu mnohem více. Je třeba to projednat a prošetřit,“ prohlásil na zasedání zastupitelstva předseda pražského ANO Ondřej Prokop.

Opozice požaduje provedení auditu, který by měl IT zakázky prověřit. Hlasování o auditu bylo zatím zařazeno na program zasedání.

Snaha odvolat primátora

Pokud magistrátní koalice okolnosti zakázek bezodkladně neobjasní, je podle zastupitelů ANO na místě odvolání primátora. Pokus o odvolání Hřiba už v neděli v rozhovoru pro iRozhlas avizoval Patrik Nacher (ANO).

„Budeme to navrhovat, pokud pan primátor dobře nevysvětlí nové okolnosti, které tady dnes zazněly ohledně IT zakázek. Jsou to poměrně silná tvrzení, že obvinění v kauze Dozimetr byli propojení s IT odborem, který je přímo pod panem primátorem,“ řekl Prokop v pondělí Seznam Zprávám.

„Pokud takový návrh ze strany Patrika Nachera padne, my už jsme pro návrh na odvolání primátora hlasovali na minulém zasedání zastupitelstva. Takže bychom takový návrh, pokud by padnul, podpořili,“ reagoval předseda pražského klubu ODS Zdeněk Zajíček.

Prokop ale dodal, že opozice nemá nadpoloviční většinu. „I kdyby se spojily ANO a ODS, tak na to dostatek hlasů není, takže budeme hledat podporu v klubu Pirátů, Praha Sobě a Spojených sil, kteří doufám budou mít nějakou sebereflexi,“ dodal.

Zdroj