Opozice: Plán obnovy musí být v souladu s cíli Evropské unie

5 měsíce starý 15

foto Odraz větrné turbiny na solárních panelech, energie větrná, solární - ilustrační foto.

Praha - Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie, projednat by se měl v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k tomuto tématu to řekli zástupci opozičních Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Vláda podle nich přípravu a konzultace plánu podcenila. První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě uvedl, že kabinet zřejmě trestuhodně selhal v plánování tohoto projektu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že připraveno je 172 miliard korun, ačkoli původně se předpokládala částka o deset miliard vyšší. Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizaci, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence. Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení plánu konec dubna.

"Cílem fondu není záplata děr ve veřejných rozpočtech nebo třeba přihrávat dotace největším hráčům z tradičního průmyslu, ale naopak podpořit třeba malé a střední podniky, start-upy, udržitelnou ekonomiku, aby byla konkurenceschopná i v budoucnosti," řekl pirátský poslanec František Kopřiva. Vláda by plán měla konzultovat také se zástupci soukromého sektoru, samospráv a regionů, míní.

Opoziční subjekty budou navrhovat při dnešní debatě na plénu Sněmovny usnesení vyzývající k tomu, aby plán obnovy byl v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli EU, aby kabinet poslal plán do řádného meziresortního připomínkového řízení, aby byl plán projednán v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Strany jsou případně ochotny k diskusi o posunutí termínu odevzdání plánu například o měsíc, aby se stihly zapracovat připomínky.

"Je rozdíl, jestli peníze použijete například na nákup kvantových počítačů, jak to chce Německo, které ochrání kritickou infrastrukturu před kybernetickými útoky a umožní jim sestavit krizové plány v době mimořádných situací, nebo jestli to využijete na digitalizaci archivu, jak to navrhovala Česká republika. Není digitalizace jako digitalizace," poznamenal předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Podle Heleny Langšádlové (TOP 09) je v plánu špatně nastavena sociální politika. "Návrh je velmi špatně nastaven z toho důvodu, že jsou tam prostředky z evropského sociálního fondu kráceny o 15 procent a navíc se počítá s tím, že by příjemci prostředků museli mít spolufinancování. To pro mnohé organizace působící v sociální oblasti, pro poskytovatele sociálních služeb bude nepřekonatelná bariéra," poznamenala.

Peníze by se daly podle Stanjury využít pro posílení kybernetické bezpečnosti nemocnic, rozvoj rychlého internetu nebo podporu čistých technologií.

Zdroj