Opozice: Vyčistit ruskou ambasádu. Zametat s námi nebudou

2 týdny starý 7

„Pokud na naší ambasádě v Moskvě nezůstane prakticky nikdo, tak bych úplně stejný postup očekával od naší vlády! Očekávám v pondělí jasnou reakci vlády a vyčištění ruské ambasady v Praze! Reakce musí být naprosto jasná a suverénní, v takové situaci je nutno být nekompromisní!” napsal v Jurečka v neděli večer na Twitter.

My jsme dali ruským “diplomatům” na vyhoštění čas 48 hodin, oni našim 24 hodin a ještě zvýšili počet!

Žádám @jhamacek zkraťte jim to okamžitě o 24 hodin!

Takto s námi zametat nebudou!!

— Marian Jurečka (@MJureka) April 18, 2021

V dalších příspěvcích pak požadoval zkrácení lhůty, kterou dostali ruští diplomaté na opuštění České republiky na 24 hodin, tedy stejný čas, jaký dostali Češi na ambasády v Rusku, protože si „nesmíme nechat s*át na hlavu”. Nyní mají vyhoštění pracovníci ruské ambasády čas 48 hodin.

Jurečkovy výkřiky nenechal bez odpovědi vicepremiér a šéf resortů vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček: Mariane, vůbec tomu nerozumíš

„Mariane, vůbec tomu nerozumíš a chceš na tom vytloukat politické body. ČR musí držet slovo. Navíc pro ty Rusy musí přiletět letadlo. Nebo ty je do Moskvy odvezeš? Je to od Rusů nefér, ale my to zvládnem, pošlem speciál a odletíme se vztyčenou hlavou,” reagoval na Jurečkův požadavek Hamáček.

Následně připustil, že se šéfem KDU-ČSL věc probere osobně.

Podobně jako Jurečka reagovali i další šéfové stran koalice Spolu. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla, že Rusové jsou viněni z teroristického útoku, přitom se chovají ublíženě. „Vláda by měla vyhostit všechny ruské 'diplomaty' a důrazně vysvětlit Rusům, že už budeme fungovat jen ve stavu 1 ku 1,” dodala s tím, že už není na co čekat.

Zastoupení Ruské federace v Česku má asi 120 pracovníků, oproti tomu má Česko v Rusku asi 60 pracovníků.

Konec „podivné hry na kamarádství”?

Podle šéfa ODS Petra Fialy by vláda měla kvůli tomuto závažnému zjištění rychle zkoordinovat postup s EU a NATO, protože je potřeba „silné mezinárodní diplomatické reakce”.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan je pro to, aby Česko povolilo na ruské ambasádě stejný počet diplomatů, jaký zůstaně na té české v Moskvě, tedy zhruba pět.

Jestliže nám Rusko vyhostí diplomaty tak, že nám jich v Moskvě zůstane pouze 5, pak jsem pro snížení počtu ruských "diplomatů" v Praze na stejnou úroveň.
Nemá smysl dál hrát podivnou hru na kamarádství tak vzývanou Hradem a některými vládními činiteli v posledních letech.

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) April 18, 2021

Novinky s dotazy ohledně přiměřenosti ruské reakce oslovily také další předsedy opozičních parlamentních stran, zatím bez odpovědi.

Za Českou republiku se postavilo a počínání Ruska odsoudilo kromě Slovenska také Lotyšsko, Velká Británie či USA.

Celá kauza odstartovala v sobotu večer, kdy český premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky odhalily zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014.

Zdroj