Opozice zbrzdila volební reformy a oddálila odvolání Köppla z vysílací rady

4 měsíce starý 15

foto Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.

Praha - Opoziční ANO a SPD dnes večer zbrzdily projednávání volební reformy včetně senátního návrhu na korespondenční hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Zároveň už potřetí oddálily na neurčito odvolání Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), byť je koalice chtěla prosadit i za cenu večerního jednání dolní komory. Opoziční hnutí si ale v podvečer krátce před projednávání těchto bodů vyžádaly dohromady čtyřhodinovou přestávku na jednání svých frakcí. Předsedající Klára Dostálová (ANO) pak v souladu s pravidly přerušila schůzi do středečního rána.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala zdůvodnil přestávkou nesouhlasem hnutí se senátním návrhem na zavedení korespondenčních voleb pro krajany. Podobně předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová chtěla pauzu kvůli výhradám hnutí vůči některým volebním změnám.

Ještě před návrhem volební reformy se ale měla Sněmovna věnovat Köpplovu odvolání z RRTV. Zařazení toho bodu prosadil v rámci změn programu šéf poslanců ODS Marek Benda. "Rovnou avizuji, že tento bod bychom dnes dodělali, i kdybychom jednali po 19:00, případně 21:00," uvedl. O tom, že Sněmovna dnes Köppla z takzvané velké vysílací rady odvolá, byla ještě před zahájením jednacího dne přesvědčena iniciátorka tohoto návrhu, pirátská místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová. Opoziční přestávky, které přesáhly konec jednacího dne, tyto plány ale zhatily.

Köpplovo odvolání doporučil sněmovní volební výbor kvůli střetu zájmů. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy ANO Andreje Babiše. Podle výboru jednal proti nestrannosti a nezávislosti. Köppl se hájil slovy, že zákon neporušil. Proti případnému odvolání se hodlá bránit u soudu.

Návrh na Köpplovo odvolání upozorňuje nejen na televizní vystoupení, v nichž byl označen jako člen Babišova marketingového týmu, ale také na platbu, kterou dostal loni z transparentního účtu hnutí ANO. V dokumentu se píše rovněž o smlouvách, které s Köpplem uzavřela loni Sněmovna a týkaly se práce pro místopředsedu dolní komory Karla Havlíčka a poslankyni Janu Pastuchovou (oba ANO).

"Na základě výše uvedených skutečností je Poslanecká sněmovna přesvědčena, že se Daniel Köppl dopustil jednání, které jednoznačně narušuje jeho nestrannost a nezávislost, respektive zpochybňuje i důvěru v nestrannost a nezávislost rady jako celku," stojí v návrhu. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch.

Vládní návrh volební reformy předpokládá mimo jiné zavedení jednodenních voleb místo nynějších dvoudenních, stanovení pevného termínu pro senátní, obecní a krajské volby a dostupnější vydávání průkazů pro lidi, kteří nemohou odevzdat hlas v místě trvalého bydliště.

Zdroj