Opoziční ANO chce řešit DPH u energií a paliv na mimořádné schůzi sněmovny

5 měsíce starý 102

„Vycházejí ze zkušenosti jiných zemí. Z Polska – to je takovým obrovským příkladem pro pana premiéra. Tak proč nenásleduje Polsko i v těchto iniciativách snížení DPH na pohonné hmoty, snížení DPH na energie?“ řekl šéf ANO Andrej Babiš.

Koaliční strany, které mají ve sněmovně většinu, program mimořádné schůze nepodpoří. Argumentují tím, že vláda pomohla chudším lidem s cenami energií například zvýšením příspěvku na bydlení a růstem životního a existenčního minima. Nedávno také navrhla snížení spotřební daně z paliv.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) má kabinet další plány. „Teď v podstatě snížení daně o korunu padesát u nafty, benzinu. My se na to připravujeme a máme samozřejmě i nějaký plán, který bude pan kolega (ministr průmyslu a obchodu) Jozef Síkela představovat na vládě. Potom se to určitě dozvědí i poslanci,“ uvedl.

„Jsou to zbytečně konfliktní způsoby, jak situaci řešit. Teď jsou témata, která je třeba prioritně řešit. A pokud chce opozice mimořádnou schůzi, měla by hledat konsensus předsedů všech poslaneckých klubů,“ sdělil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Zdroj