Opoziční ANO navrhne prodloužení nouzového stavu o 30 dnů

4 měsíce starý 30

foto Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, 29. března 2022 v Praze. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Praha - Opoziční ANO navrhne Sněmovně prodloužení nouzového stavu o 30 dnů. Na sněmovním plénu to dnes řekla předsedkyně poslanců hnutí Alena Schillerová. Koalice trvá na dalších 59 dnech, tedy do konce května, jak o to požádala vláda Petra Fialy (ODS). Kabinet tvrdí, že stav nouze potřebuje ke zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi.

Schillerová argumentovala aktuálním stanoviskem senátní ústavní komise, podle níž není vládní žádost o skoro dvouměsíční prodloužení nouzového stavu v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti. Předseda poslanců ODS Marek Benda označil tento názor za menšinový, z ústavy podle něho nevyplývá. S poukazem na rozbor, který dodal ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti), uvedl, že prodloužení nouzového stavu o více než 30 dnů je možné.

Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný řekl, že stanovisko senátní komise respektuje. Připomněl ale, že bývalá menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) rovněž žádala při koronavirové krizi o delší dobu než 30 dnů, byť jí Sněmovna nevyhověla. Výborný poukazoval rovněž na to, že tedy byla na rozdíl od současnosti omezená svoboda pohybu, obchody a služby.

"Obě krizové situace nelze srovnávat," oponovala Schillerová. Nouzový stav dává vládě možnost zavést různé restrikce i nyní, poznamenala. Vyzvala koalici, ať sama požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, což by podpořili i poslanci ANO.

Před tím se sněmovní debata o vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu nesla ve znamení kritiky vystoupení předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury. Okamura mimo jiné prohlásil, že nouzový stav pomáhá "ještě více obhajovat omezování už tak omezovaných ústavních svobod a lidských práv", zejména právo na svobodu názoru a projevu. "Jeden povolený názor je totalita," řekl.

Okamura také řekl, že pokud nynější ochotu českých obyvatel pomáhat Ukrajincům vystřídá nevraživost, důvodem bude neochota vlády řešit zdražování. "Není možné, aby on sem přišel, na konci svého projevu řekl, že chce pěstovat kultivovaný dialog, a my jsme tady zažili hodinu hnoje z chléva pana předsedy SPD," řekl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Podle šéfa klubu STAN Josefa Cogana nemají Okamurova slova žádnou váhu. Některá Okamurova vyjádření ke konfliktu na Ukrajině Cogan označil za vyjádření "páté kolony, zrádce, přisluhovače a kolaboranta". "Lhaní, které slyšíme od Tomia Okamury, je něco naprosto neuvěřitelného," přidal se místopředseda klubu TOP 09 Michal Kučera.

Okamura označil jejich vystoupení za "kýbl splašků". Zopakoval, že vláda nemá pro obyvatele žádné řešení zdražování a je podle něho zcela zoufalá. Předseda SPD pak obvinil lidovce a TOP 09 z toho, že jsou kolaboranti, což zdůvodňoval jejich kontakty se zástupci sudetských Němců.

Rakušan: Prodloužení nouzového stavu je nutné, počet uprchlíků neklesne

Prodloužení nouzového stavu až do konce letošního května kvůli pomoci uprchlíkům z Ukrajiny je nutné, neboť jejich počet během nadcházejících dvou měsíců pravděpodobně neklesne. Poslancům to dnes při zdůvodnění vládní žádosti řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj nouzový stav umožní operativně a cíleně se postarat o ukrajinské běžence, jichž přišlo do Česka kvůli ruské agresi na 300.000, nebude ale zasahovat do běžného života českých občanů.

"Žádost o prodloužení nouzového stavu o dva měsíce je možná neobvyklá. Pro vládu a všechny policisty, hasiče i hejtmany, kteří v tomto režimu už dva měsíce pracují, je ovšem nezbytná," prohlásil Rakušan. Podle něj není důvod předpokládat, že by počet obyvatel Ukrajiny v Česku "výrazně klesl v horizontu dvou měsíců". Pokud by přesto nouzový stav nebyl potřeba po celé dva měsíce, Sněmovna ho může ukončit dřív, dodal. Nouzový stav, který platí v Česku kvůli migrační vlně z Ukrajiny od pátku 4. března, vláda v souladu se svými pravomocemi vyhlásila na 30 dní. Tato lhůta skončí v neděli 3. dubna.

Rakušan uvedl, že kvůli ruské agresi proti Ukrajině muselo své domovy opustit už zhruba deset milionů lidí, z nichž 3,9 milionu lidí odešlo za hranice. V České republice dosud dostalo dočasnou ochranu podle Rakušana na 236.000 ukrajinských uprchlíků. "Na počet obyvatel jsme jednou z těch nejpostiženějších zemí. Zažíváme největší evropskou migrační vlnu od druhé světové války," uvedl ministr. Podle něj se Česko dostává na hranu schopnosti postarat se o uprchlíky a bude potřebovat podporu dalších států EU. Ruský prezident Vladimir Putin v přeneseném slova smyslu válčí i s námi, uvedl Rakušan.

Ministr podotkl, že se změnila struktura uprchlíků. V prvních dnech do Česka přišli z Ukrajiny zejména lidé, kteří se o sebe dokázali postarat sami nebo s pomocí svých rodin. Nyní 70 procent utečenců prchá z vybombardovaných domů a nemají nic. Nápor uprchlíků se podle Rakušana dařil zvládat díky solidaritě lidí. Ministr poděkoval i opozici za to, že neházela vládě klacky pod nohy a podporovala její návrhy.

Opoziční ANO nemůže dát vládě bianco šek ke skoro dvouměsíčnímu prodloužení nouzového stavu, řekla dnes ve Sněmovně k vládní žádosti Schillerová. Opoziční SPD pokládá podle lídra Tomia Okamury takové prodloužení stavu nouze za nelegální.

Poslanci ANO jsou ochotní hlasovat pro 30 dnů navíc, podle Schillerové je hrubá chyba, když koalice nedbá na postoje opozice. "Hnutí ANO je nejsilnějším klubem ve Sněmovně a prodloužení nouzového i našimi hlasy by byl velký vzkaz do rozdělené společnosti. Nemůžeme dát vládě bianco šek na téměř dva měsíce," uvedla Schillerová.

Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu do konce května ke zvládání uprchlické vlny u Ukrajiny po ruské invazi. Schillerová očekávala, že kabinet v této souvislosti představí plány pro školství, zdravotnictví, bydlení, trh práce, sociální věci či finance. Žádná strategie ale podle ní zřejmě neexistuje.

Předsedkyně klubu ANO se také ohradila proti tvrzením koaličních politiků, že opozice výzvami k pomoci českým obyvatelům kvůli zdražování staví společnost proti běžencům. "Musíme pomáhat ukrajinským uprchlíkům a musíme pomáhat i českým občanům," zdůraznila.

Okamura řekl, že prodloužení nouzového stavu o více než 30 dnů je podle SPD nelegální. "Odmítáme dávat vládě bianco šek na další dva měsíce," prohlásil podobně jako Schillerová.

Situace v Česku není v souvislosti s uprchlickou vlnou podle Okamury tak kritická, aby vyžadovala nouzový stav, při němž vláda může podle něho například nařizovat hoteliérům ubytovávat běžence nebo zadávat zakázky bez výběrových řízení. Okamura také poukazoval na to, že v jiných evropských zemích nouzový stav kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny vyhlášen není.

"Ve stavu nouze je řada českých občanů," řekl Okamura a mluvil o zdražování energií či pohonných hmot. Kabinet podle něho české obyvatele přehlíží. "Vláda se chová k cizím jako k našim a k našim jako k cizím," prohlásil. Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny je podle předsedy SPD správná, ale jen přiměřená a na nezbytně dlouhou dobu.

Zdroj