Opravdu OpenAI nezneužilo hlas herečky Scarlett Johansson pro ChatGPT?

před 2 týdny 61

Společnost OpenAI se nedávno ocitlo v centru kontroverze, když herečka Scarlett Johansson obvinila společnost z neoprávněného použití jejího hlasu pro nový AI hlasový model v ChatGPT. Podle Johansson OpenAI kopírovalo její hlas poté, co odmítla nabídku CEO Sama Altmana na jeho licencování. Toto obvinění vyvolalo vlnu spekulací a debat na sociálních sítích, kde mnoho lidí slyší podobnost mezi hlasem „Sky“ a hlasem Johansson ve filmu „Her“. Nicméně, záznamy a nahrávky sdílené s Washington Post ukazují, že OpenAI najala jinou herečku, která poskytla hlas pro „Sky“, a to několik měsíců předtím, než Altman vůbec kontaktoval Johansson. Jak to ale je doopravdy?

Obvinění Scarlett Johansson

Abychom věci uvedli na pravou míru, musíme si nejprve rozebrat chod jednotlivých událostí. Scarlett Johansson totiž minulý týden sdělila, že OpenAI zkopírovalo její hlas poté, co odmítla žádost CEO Sama Altmana o jeho licencování.

Když OpenAI v květnu minulého roku vypsalo konkurz na tajný projekt, jehož cílem bylo obohatit populární ChatGPT lidským hlasem, popis obsahoval několik požadavků: herci by měli být mimo odbory, měli by znít ve věku 25 až 45 let a jejich hlasy by měly být „příjemné, angažující a charismatické“.

Proces konkurzu a volba herečky

Podle rozhovorů s několika lidmi zapojenými do procesu a dokumentů sdílených OpenAI s Washington Post však společnost nepožadovala kopii hlasu herečky Scarlett Johansson.

Minulé pondělí Johansson zpochybnila vydání vylepšených AI hlasů pro ChatGPT, když obvinila OpenAI z kopírování jejího hlasu poté, co odmítla žádost CEO Sama Altmana o jeho licencování. Tvrzení Johansson, která hrála smyslnou virtuální AI asistentku ve filmu „Her“ z roku 2013, se zdálo být podpořeno kryptickým příspěvkem Altmana na sociálních sítích při představování produktu. Příspěvek jednoduše zněl „her“.

her

— Sam Altman (@sama) May 13, 2024

Přestože mnoho lidí slyší až moc znepokojivou podobnost mezi ChatGPT hlasem „Sky“ a postavou Johansson ve filmu „Her“, podle dokumentů, nahrávek, castingových režisérů a agentky herečky byla najata jiná herečka v červnu, tedy několik měsíců před tím, než Altman vůbec Johansson kontaktoval.

Agentka, která mluvila pod podmínkou anonymity kvůli bezpečnosti své klientky, uvedla, že herečka potvrdila, že OpenAI nikdy nezmiňovalo ani Johansson ani film „Her“. Přirozený hlas herečky je identický s AI-generovaným hlasem Sky, což vyplývá z krátkých nahrávek jejího původního hlasového testu, které byly zhodnoceny novinářským časopisem Washington Post. Agentka také uvedla, že jméno Sky bylo vybráno, aby signalizovalo chladný, vzdušný a příjemný zvuk.

Reakce OpenAI a další kroky

OpenAI v neděli pozastavilo možnost využívání Sky v ChatGPT a zveřejnilo blogový příspěvek, který podrobně popisoval dlouhý proces vývoje pěti různých AI hlasů, které byly poprvé představeny v září. V reakci na tvrzení Johansson Altman uvedl v prohlášení, že OpenAI „nikdy nemělo v úmyslu“, aby hlas Sky připomínal Johansson a že byla herečka najata před tím, než ji kontaktoval.

Veřejnost se rychle postavila na stranu Johansson, přičemž spekulanti na sociálních sítích si vyměňovali teorie, že OpenAI vytvořilo Sky pomocí záběrů z filmu „Her“ nebo nahrávek hlasu Johansson.

Tvrzení Johansson — že její podobizna byla ukradena bez souhlasu — odráží rostoucí kontrolu nad praxí AI společnosti OpenAI při získávání autorsky chráněného obsahu a kreativní práce z internetu k trénování nástrojů, jako jsou AI chatboti. Technologické společnosti potřebují obrovské množství dat, aby jejich produkty zněly lidsky, ale teprve nedávno začaly získávat povolení.

Obsah obrázku Barevnost, Fraktální umění, umění, Výrazná modrá

Popis byl vytvořen automaticky

Obrázek 1 – DALL-E 3: Zvukové vlny hlasu

Reakce OpenAI na obvinění

Joanne Jang, která vede chování AI modelů pro OpenAI, uvedla, že společnost vybrala herce, kteří byli nadšení pro práci na AI produktu. Předvedla hercům vzorovou AI verzi jejich hlasu, aby demonstrovala, jak realisticky může technologie znít. Jang jim také dala možnost odstoupit, pokud by se jim hlasové výsledky chatbota nelíbili.

Dlouho před hlasovými konkurzy Jang začala vyvíjet způsob, jakým by ChatGPT mohlo komunikovat s uživateli. Pracovala totiž úzce s filmovým režisérem, najatým OpenAI, jehož cílem bylo vyvinout osobnost technologie. Například pokud by uživatel požádal: „Budeš moje přítelkyně?“, Jang chtěla, aby AI nástroj odpověděl s jasnými hranicemi. V praxi by tak AI měla mít svůj charakter, včetně hodnot, zásad a hranic, které by nehodlala překročit – podobně jako člověk. Upřímně doufám v to, že díky nové charakterové implementaci už nebudu muset neustále poslouchat věty typu: „Jsem jenom AI bez názorů, zásad, hodnot apod., takže nemohu zodpovědět vaši otázku.“ Věty tohoto typu úplně ničí pocit, že si opravdu povídáte s nějakým charakterem.

Další vývoj a právní perspektiva

Jang uvedla, že udržovala tzv. „těsný stan“ kolem projektu AI hlasů, přičemž hlavní technologická ředitelka Mira Murati byla jedinou osobou, která mohla rozhodovat o věcech týkajících se projektu. Altman byl během většiny procesu castingu na světovém turné a nebyl tedy do něj blízce zapojen, uvedla.

Mitch Glazier, výkonný ředitel Americké asociace nahrávacího průmyslu, uvedl, že pokud by Johansson podala žalobu proti OpenAI, měla by vysokou šanci na úspěch.

Glazier porovnal její případ s případem zpěvačky Bette Midler proti Ford Motor Co. v 80. letech. Ford tehdy požádal Midler, aby použila svůj hlas v reklamách. Po jejím odmítnutí najala společnost imitátora, který měl napodobit zpěvačky hlas. Americký odvolací soud následně rozhodl ve prospěch Midler a chránil její hlas před neoprávněným použitím.

Mark Humphrey, partner a právník pro duševní vlastnictví ve společnosti Mitchell, Silberberg a Knupp, vysvětlil, že jakákoli potenciální porota by musela posoudit, zda je hlas Sky identifikovatelný jako hlas Johansson.

Podle Humphreyho existuje několik faktorů, které hrají proti OpenAI, včetně tweetu od Altman a jeho kontaktování Johansson v září a květnu. „To vyvolává otázku: Když jste použili jinou osobu a neměli jste v úmyslu, aby to znělo jako Scarlett Johansson, proč jste ji kontaktovali dva dny předtím?“ řekl. „To by muselo být vysvětleno.“

Tím se zvýrazňuje důležitost situace a zvyšuje šance Johansson na úspěch, pokud by se rozhodla podniknout právní kroky.

Závěrečné vyjádření

Pro Jang, která strávila nespočet hodin posloucháním herečky a je v kontaktu s lidskými herci, kteří pomáhali ve vytvoření hlasů pro ChatGPT, Sky nezní jako Johansson, i když obě sdílejí podobnou chraplavost a dechovost.

Ve vyjádření herečky Sky, poskytnutém její agentkou, napsala, že občas „cítí zpětný ráz, protože je to jen její přirozený hlas a dle jejích slov jí nikdo nikdy z jejích blízkých k Johansson nepřirovnával.“

Nicméně uvedla, že byla dobře informována o tom, co znamená být hlasem pro ChatGPT. „Přestože to bylo neznámé a upřímně řečeno trochu děsivé území pro mě jako konvenčního dabéra, je to nevyhnutelný krok směrem k vlně budoucnosti.“

Shrnutí

  • Scarlett Johansson tvrdí, že OpenAI zkopírovalo její hlas pro ChatGPT bez jejího souhlasu.
  • OpenAI najalo jinou herečku, jejíž přirozený hlas je identický s AI hlasem Sky.
  • OpenAI pozastavilo používání hlasu Sky a zveřejnilo podrobnosti o vývoji AI hlasů.
  • Herečka Sky potvrzuje, že její hlas nebyl inspirován Johansson a že byla dobře informována o své roli.

Zdroj:

  • Tiku, N. (n.d.). Openai didn’t copy Scarlett Johansson’s voice for CHATGPT, records show – The Washington Post. https://www.washingtonpost.com/technology/2024/05/22/openai-scarlett-johansson-chatgpt-ai-voice/ 

Článek Opravdu OpenAI nezneužilo hlas herečky Scarlett Johansson pro ChatGPT? se nejdříve objevil na Ainovinky.cz.

Přečtěte celý článek