Opravdu pomáhá, píšou lidé o isoprinosinu. K pochybám ale stačí jediný argument

1 měsíc starý 13

Opravdu pomáhá, píšou lidé o isoprinosinu. K pochybám ale stačí jediný argument

"Část lidí, která tento lék užívala, se uzdravila. Covid-19 zvládli docela dobře. A teď tuhle pozitivní zkušenost šíří dál a vyprávěním vzniká představa, že tady je něco, co skvěle funguje," míní novinářka Hamplová ze Zdravotnického deníku. "My to ale přesně nevíme, protože k dispozici je pouze jedna studie profesora Berana, která má závažné nedostatky," dodává. Mezi ně podle Hamplové patří například i malé množství respondentů, kvůli čemuž považuje výsledky studie za neprůkazné.

Lék Isoprinosine využívají pro léčbu covidu-19 ještě na Slovensku a v zemích bývalé Jugoslávie nebo Sovětského svazu. V Česku je lék v současnosti schválený pro jiné indikace, než je onemocnění covid-19. Používá se například k léčbě herpetických onemocnění.

"Ve chvíli, kdy ho lékař podá v jiné indikaci, než pro kterou je lék určen, tak sám plně zodpovídá za situaci, kdyby byl pacient poškozen," uvádí Hamplová. "Naštěstí Isoprinosine není až tak nebezpečný, takže riziko poškození pacienta není velké," dodává.

Epidemiolog Jiří Beran, autor studie o účincích léku Isoprinosine pro léčbu covidu-19, sám nemoc v loňském roce prodělal a lék si aplikoval. Isoprinosine následně užívalo několik desítek klientů v domově seniorů v Litovli. Podle Berana posléze daní pacienti prodělali mírnější průběh covidu-19 a nikdo z nich nezemřel.

"Buď to byl zázrak, nebo se potvrzuje, že lék opravdu dokáže výrazně nastartovat imunitu, tedy zvýšit počet takzvaných NK buněk (zkratka z Natural Killers), které s virem umějí bojovat," řekl Beran v červenci loňského roku časopisu Forbes. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale na konci ledna tohoto roku ve svém vyjádření uvedl, že pro lék Isoprinosine stále nejsou k dispozici údaje, které by dokládaly jeho možnou účinnost při léčbě covidu-19. Dostatečným důkazem pro to podle SÚKL není ani sběr dat vedený profesorem Beranem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

Zdroj