Orbán podpořil prezidenta Kazachstánu, který nařídil střílet do demonstrantů

5 měsíce starý 23

„Premiér (Orbán) dnes hovořil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil mu solidaritu a soustrast nad mnoha, mnoha oběťmi. A samozřejmě jsme nabídli pomoc," řekl podle Reuters Szijjártó ve videopříspěvku, který v pondělí zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Tělo oběti poblíž shořelého armádního nákladního auta

Foto: Vladimir Tretyakov, ČTK/AP

Szijjártó také uvedl, že se z Kazachstánu podařilo evakuovat 12 maďarských občanů, v zemi se jich zdržuje dalších 100.

Tokajev nařídil střílet do demonstrantů bez varování a do země pozval jednotky některých zemí bývalého Sovětského svazu, a to včetně ruských výsadkářů.

O prvním víkendu letošního roku propukly v Kazachstánu nepokoje, které se postupně rozšířily na více míst. Situace se vyhrotila především v největším městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta.

Střílejte bez varování, nařídil Tokajev

Bezpečnostní síly demonstrace brutálně potlačily, přičemž Tokajev povolil bez varování střílet ostrými náboji do demonstrantů, které označil za teroristy.

Oficiální údaje o obětech mezi protestujícími dosud zveřejněny nebyly. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Podle vládních údajů bylo při střetech zabito 16 příslušníků ozbrojených sil.

BEZ KOMENTÁŘE: Poničené budovy, ohořelá auta. Tak vypadá největší město Kazachstánu Almaty

Video: Reuters

Kazachstánské ministerstvo vnitra v pondělí sdělilo, že při protestech bylo zatčeno 7939 lidí.

Tokajev požádal o pomoc při potlačování nepokojů postsovětskou Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Do Kazachstánu pak země ODKB vyslaly asi 2500 vojáků v čele s ruskými výsadkáři, kteří pomáhají střežit strategické objekty, do potlačování nepokojů se přímo nezapojují.

Zdroj