Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Brusel 11:51 3. března 2021

Maďarský premiér Viktor Orbán. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

,Uvidíme, kam budou směřovat.‘ Podle Orbána může jeho strana odejít od evropských lidovců

Číst článek

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Orbán krátce po hlasování zareagoval oznámením, že jeho poslanci v klubu strany končí. „Dodatky k pravidlům klubu EPP jsou zjevně nepřátelským krokem proti Fideszu a jeho voličům,“ napsal maďarský premiér Weberovi.

Fidesz má v EPP již od předloňského roku na neurčito pozastavené členství kvůli kontroverzním krokům, které posilují moc vládnoucí strany a v Evropské unii vyvolávají obavy o demokracii a o respektování zásad právního státu v Maďarsku.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Nejvyšší soud rozhodl o dovolání v první větvi kauzy Rath. Není jasné jak, pracuje se na odůvodnění

  2. ‚Není to na pořadu dne.‘ Fanoušci Slavie na domácím utkání Evropské ligy nebudou, mrzí Tvrdíka

  3. Pfizer v obyčejných mrazácích? Praktici jsou nadšení, rozhodne Evropská léková agentura

  4. Orbánův Fidesz opustil poslanecký klub Evropské lidové strany. Hrozilo mu vyloučení

  5. Kelinovým komplikoval život kozácký původ. Otce chtěli popravit po válce, syn nemohl studovat

  6. ‚Nejde ji aktualizovat kvůli mutacím.’ Členové Učené společnosti považují projekt české vakcíny za naivní

Aktuální témata

Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme