Oslavy letošních 80. narozenin Václava Neckáře předznamenalo vydání jeho debutu

6 měsíce starý 34

foto Ilustrační foto - Český zpěvák Václav Neckář.

Praha - Oslavy letošních 80. narozenin zpěváka a herce Václava Neckáře, které připadnou na 23. října, předznamenalo v těchto dnech vydání reedice jeho prvního alba. Nahrávka z roku 1966 s názvem Václav Neckář zpívá pro mladé obsahuje hity jako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Lékořice, nebo Stín katedrál, které má Neckářova doprovodná skupina Bacily ve svém koncertním repertoáru dodnes. ČTK o tom informoval David Landštof z vydavatelství Supraphon.

"Na podzim letošního roku chystá Neckář 22. října v Divadle Hybernia narozeninový galakoncert s mnoha hosty. Supraphon pak připraví pro fanoušky další překvapení v podobě nahrávek na čtyřech CD," uvedl Landštof.

Jak bylo dříve zvykem, v případě alba Václav Neckář zpívá pro mladé se jednalo o výběr především singlů, v tomto případě výlučně z let 1965 a 1966. Byla to éra jeho rychlého nástupu, kterou podpořili tvůrci kolem divadla Rokoko, Tanečního orchestru Čs. rozhlasu nebo kapely Mefisto. Tou dobou bylo běžné, že zpěváky doprovázely big bandy i malé elektrifikované soubory, protože repertoár byl hodně různorodý. Na hitových singlech pracovala tehdejší skladatelská elita v čele s Jiřím Bažantem, Jaromírem Vomáčkou nebo Bohuslavem Ondráčkem a texty doplnili Jan Schneider nebo Ivo Fischer.

"Mládí z názvu už sice pro posluchače neplatí a Václavovi bude letos osmdesát, ale čas tuhle bitvu prohrává. Snadno zapamatovatelné, textově chytré a dobově pestrobarevné písničky měly, mají a stále budou mít své vděčné fanoušky všeho věku," podotkl šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

Neckář se u příležitosti svých narozenin často vrací ke starším nahrávkám. Například když v roce 2020 slavil 77. narozeniny, vyšla reedice dvojalba Planetárium z roku 1977. O dva roky dříve ke svým pětasedmdesátinám vydal kompilaci balad Já ti zabrnkám.

Neckář začínal jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících a v plzeňském divadélku Alfa. Poté od roku 1966 účinkoval v divadle Rokoko, v letech 1968 až 1970 byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí v oscarovém filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna.

Od 70. let natáčí a koncertuje se skupinou Bacily. Podle společnosti Supraphon Václav Neckář na její značce prodal od roku 1965 více než 7,6 milionu nosičů. V roce 2002 Neckáře postihla mozková mrtvice, na scénu se vrátil po roční rekonvalescenci. Zatím poslední řadové album Mezi svými vydal v roce 2014.

Zdroj