Osm pečovatelů v Německu předávkovali vakcínou

2 měsíce starý 11

Pětinásobek doporučené dávky dostali sociální pracovníci z domova v německém městě Stralsund v neděli, uvedly úřady z okresu Vorpommern-Rügen. Poté, co se u čtyř vyvinuly příznaky podobné chřipce, byli odvezeni do nemocnice na pozorování.

„Hluboce toho incidentu lituji. Tento případ byl způsoben individuálními chybami. Doufám, že u všech postižených nedojde k žádným závažným vedlejším účinkům,“ uvedl ve svém prohlášení správce okresu Stefan Kerth.

K incidentu došlo poté, co některé německé okresy odmítly používat vakcíny, jež dorazily o víkendu, kvůli podezření, že se u nich nepodařilo po dobu přepravy dodržet požadovanou teplotu. Látka od Pfizeru musí být i při převozu udržována při teplotě minus 70 stupňů Celsia.

Orgány Vorpommern-Rügen po předávkování sociálních pracovníků poukázaly na předchozí prohlášení společnosti BioNtech, podle nichž byly v první fázi studie testovány i větší dávky vakcíny bez vážných zdravotních následků. Farmaceutická společnost se zatím k incidentu nevyjádřila.

V Německu nyní platí přísný lockdown. Až do ledna jsou zde zavřené obchody i školy. Alkohol je na veřejných místech zakázán stejně jako tradiční vánoční trhy.

Zdroj