OSN není v otázce balistických raket objektivní, tvrdí Pchjongjang

3 měsíce starý 3

Start nové severokorejské rakety Foto: KCNA, Reuters

OSN není v otázce balistických raket objektivní, tvrdí Pchjongjang

Po čtvrtečním odpálení dvou balistických raket krátkého dosahu se Rada bezpečnosti OSN usnesla na svolání výboru, jež projednává sankce proti severokorejskému režimu. Podle agentury AP většina z 15 členů výboru vyjádřila silné obavy ohledně severokorejských testů raket a porušování rezolucí OSN.

Podle Pchjongjangu svolání Rady bezpečnosti a jednání o sankcích představuje „zapření suverenity” Severní Koreje. Pchjongjang tvrdí, že počínání Rady bezpečnosti bylo ovlivněno nepřátelskou politikou Spojených států vůči KLDR.

Test dvou raket krátkého doletu zaznamenaly ve čtvrtek Japonsko a Jižní Korea. KLDR později potvrdila, že odpálila „nově vyvinutou taktickou řízenou střelu nového typu”. Podle severokorejského tisku je raketa schopná nést bojovou hlavici o hmotnosti 2,5 tuny a při testu zasáhla cíl ve vzdálenosti 600 kilometrů. Po odpalu obě rakety dopadly do Japonského moře.

Podle některých pozorovatelů by KLDR mohla v nadcházejících týdnech zkušebně odpálit i balistické rakety dlouhého doletu.ˇ

Část odborníků se domnívá, že čtvrteční odpálení raket mělo vyvinout tlak na novou americkou administrativu Joea Bidena.

podpis
Zdroj