OSN se s Tureckem a Ukrajinou dohodla na přesunu 14 plavidel s obilím

4 měsíce starý 23

Organizace Spojených národů, Turecko a Ukrajina se v neděli dohodly na plánu přesunu 16 plavidel, které jsou součástí černomořské obilné iniciativy a nacházejí se v tureckých vodách. Přesun se uskuteční v pondělí. Dohoda přichází den poté, co Rusko pozastavilo svoji účast v iniciativě umožňující vývoz potravin z ukrajinských přístavů přes Černé moře.

Foto: Profimedia.cz

Lodě v Bosporu

Článek

Informaci uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení OSN; světová organizace zprvu informovala o 14 lodích, kterých se nejnovější ujednání týká.

Společné koordinační centrum v Istanbulu, kde pracují ruští, ukrajinští a turečtí pracovníci a zástupci OSN, uvedlo, že tři delegace se rovněž dohodly, že v pondělí zajistí inspekci 40 vyplouvajících lodí. Ruská delegace byla o obou plánech informována.

Erdogan mluvil s Putinem. Rád by dosáhl vývozu ruských hnojiv

Válka na Ukrajině

Moskva v sobotu oznámila, že odstupuje od své účasti na obilné dohodě, kterou v červenci za účasti Turecka zprostředkovala OSN. Jako důvod Rusko uvedlo, že už není schopno zaručit bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Učinilo tak v reakci na útok na svou Černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol.

Zdroj