Ostrá přestřelka ve Sněmovně: Foldyna šokoval, Phillip ho poslal do Ruska

4 měsíce starý 115

„Vláda vlastně hospodářskou válku vyhlásila jako první, a to emisními poplatky a Green Dealem. Vyhlásila ji vlastním občanům, kteří to všechno musí zaplatit a také zaplatili,“ rozohnil se Foldyna u řečnického pultíku.

„Pak přišla krize na Ukrajině a vy (pětikoalice) jste hrdinně šli do války. Vzali jste si prak a šli jste na tank. A jak to dopadlo? Rozstříleli jste vlastní obyvatele. Podívejte se na ten výsledek. Vždyť vy nemáte nic, nikam jste se neposunuli. Jen jste zbídačili polovinu národa. Stala se z vás koloniální vláda, žádnou distribuci plynu nemáte,“ dodal.

Foldyna ještě v prosinci minulého roku v případě zvyšování cen energií vyzýval ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), aby odjel do Moskvy vyjednávat o levnějších cenách plynu. O dva měsíce později začala ruská invaze.

„Je to vaše válka. Ale ne proti Putinovi, ale proti vašim občanům. Běžte s tím Putinem… Veřejnost je naštvaná na vás, ne na něj,“ vpálil Foldyna pětikoalici. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Nevystupuji zde často. Ale takové hrůzy a štvavé řeči, co vypouští pan poslanec Foldyna, že se zvedl prapor války? Kde bychom dneska byli, kdyby tu neexistovala odvážná vláda, která byla jednou z těch, které iniciovaly postup celé EU? Za humny bychom měli Rusáka, který už by si brousil zuby na to, jak k nám vtrhne,“ rozčílil se Philipp.

Poté si neodpustil osobní poznámku na adresu Foldyny: „Vzpamatujte se, sedněte si na motorku a jeďte si s Nočními vlky do Ruska. Nazdar.“ Foldyna patří mezi příznivce kontroverzního ruského motorkářského klubu s názvem Noční vlci, kteří jsou známí svými sympatiemi k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Foldyna s nimi v květnu roku 2018 – tehdy ještě jako místopředseda ČSSD – uctil na Olšanských hřbitovech památku sovětských vojáků padlých za druhé světové války. Událost se neobešla bez fyzické potyčky, do které se zapojil i Foldyna. Sociální demokraté se od celé akce distancovali.

V roce 2019 byl zase Foldyna jedním z ostrých kritiků stržení pražského památníku maršála Sovětského svazu Ivana Koněva, které inicioval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Kromě zásluh za osvobození velké části Čech od nacistické okupace má totiž Koněv i neoddiskutovatelný podíl na krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956 i na zpravodajském průzkumu pro invazi Varšavského paktu do Československa v roce 1968.

Zdroj