Ostrá slova slovenského moderátora Kovačiče v živém vysílání: Politickému nátlaku čelí i naše komerční televize

před 2 týdny 52

Slovenský moderátor Michal Kovačič z tamního nejsledovanějšího politického diskusního pořadu Na tělo, který vysílá televize Markíza, promluvil v neděli během živého vysílání o dlouhodobém a stupňujícím se politickém nátlaku, kterému čelí on i jeho kolegové v jiných soukromých mediálních společnostech ze strany politiků i svého vedení. Označil ho za tichou a plíživou orbánizaci médií a vyzval diváky, aby ji pomohli zastavit, jinak to prý bude mít zničující následky pro slovenskou demokracii.

„Boj o podobu zpravodajství televize Markíza probíhá už celé měsíce. Čelíme tlakům nejen od politiků, ale i od vlastního vedení. Pokusy o cenzuru v diskuzích začaly hned začátkem roku a dennodenním tlakům krátce nato čelily i Televizní noviny,“ řekl Kovačič.

„Díky tomu, že se naše redakce nezalekla, semkla se a společně se jim postavila, dodnes mají úplně jinou podobu než, do jaké je naše vedení tlačí. Zpátky ale k (pořadu, pozn. red.) Na tělo. Za šest let se stalo nejcitovanější a nejsledovanější diskuzí na Slovensku,“ pokračoval moderátor.

„A nic na tom nezměnil ani několikatýdenní bojkot dohodnutý koaličními politiky. Naopak vítězilo v diváckém zájmu i bez nich. Proto by bylo logické, aby naše vedení relaci podpořilo. Ono se ale naopak rozhodlo škrtat jeho epizody a je jen paradoxní, že se to děje v tentýž týden, co získalo novinářskou cenu,“ řekl Kovačič.

„To, co vám nyní říkám, je jen několik faktů pro lepší pochopení zákulisí médií. Podstata je ale jinde. Slovensko právě teď prožívá boj o orbánizaci našich televizí. Na veřejnosti se debatuje o budoucnosti RTVS. Tento boj se ale ve skutečnosti odehrává všude. Děje se ale potichu a plíživě. I když to tak možná dnes nevypadá, když to nezastavíme, bude to mít zničující důsledky pro slovenskou demokracii,“ dodal Kovačič.

Moderátor reagoval na zprávy o tom, že jeho diskuzní pořad Na tělo bude po eurovolbách předčasně stažen z vysílání, přičemž není jasné, jestli bude na podzim, po prázdninách opět pokračovat, ani v jakém formátu. Televize Markíza toto rozhodnutí zdůvodnila zmiňovaným bojkotem koaličních politiků a hledáním jeho budoucího „nejvhodnějšího formátu“.

Přečtěte celý článek