Ostravská galerie Plato se dostala do finále architektonické ceny Evropské unie

před 4 měsíce 85

Ostravská městská galerie Plato se dostala mezi pět finalistů architektonické ceny Miese van der Rohe. Prestižní ocenění každé dva roky uděluje Evropská unie, v aktuálním ročníku se o něj ucházelo 362 projektů.

Galerie Plato sídlí ve zrekonstruované budově někdejších městských jatek v Ostravě. Autorem architektonického návrhu přestavby bylo polské studio KWK Promes Roberta Konieczného. Součástí budovy je pět výstavních sálů, fungujících samostatně i při vzájemném propojení.

Originální architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn galerie a otevřít ji tak ze všech stran. Provoz v novém sídle zahájila instituce v září 2022, zaměřuje se na prezentaci současného umění.

Náměstek ostravského primátora Břetislav Riger (Ostravak) považuje už samotné zařazení galerie mezi finalisty za obrovský úspěch. „Je to něco fantastického, protože to je nejprestižnější architektonická cena v Evropě. Myslím si, že se opravdu projevila zkušenost architekta Konieczného, jeho zkušenost se soutěžemi, navíc je to architekt zvučného jména,“ uvedl Riger.

Vítěz bude znám v dubnu

Pětici finalistů v kategorii Architektura tvoří kromě galerie Plato v Ostravě také studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu, škola Reggio v Madridu, konvent Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice a veřejný prostor Hage ve švédském Lundu.

Cena Miese van der Rohe vyhlásila také dva finalisty v kategorii Objev. Do ní porota, jejíž členkou je bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, vybrala knihovnu Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně a rekonstrukci náměstí v portugalské obci Piódao.

Porota v březnu navštíví finalisty a 25. dubna oznámí vítěze. Slavnostní předání cen Miese van der Rohe se uskuteční 14. května v Barceloně.

Přečtěte celý článek