Ostrovy titánů vás vrhnou do smrtícího závodu o životy obyvatel Atlantidy

1 týden starý 5

Obtížnost si při hraní Ostrovy titánů máte možnost zvolit

Celá výprava v Ostrovy titánů startuje tak, že si vyberete kartu ostrova. Každý hráč totiž bojuje svou vlastní bitvu, takže přestože tu máte soupeře střet neprobíhá s nimi, avšak s lokací, kterou si zvolíte. Ty se od sebe neliší pouze vzhledem, ale také obtížností. Po přetočení desky totiž můžete zvýšit obtížnost, a tak si trošku přitížit, což se hodí třeba v momentech, kdy hraje začátečník proti veteránovi. V takovém případě si zkušenější může vzít náročnější variantu a nováčkovi nechá možnost chopit se té snazší. Jakmile máte vybráno a nachystány všechny komponenty dá se vrhnout do hraní.

Foto: Ondřej Zeman

Každý hráč má v Ostrovy titánů svou vlastní mapu.

Všichni hráči před sebou mají v rámci svého čtyři akce. Dvě z nich jsou vyloženě povinné, zatímco zbývající dvojice můžete využít, avšak když nechcete není to nutné. První akcí v Ostrovy titánů je Výběr akční karty. Na desce akcí můžete mít až šest kartiček. První dvě jsou vám dány k dispozici zcela zdarma, jakmile ale chcete sáhnout po kouscích na zbývajících polích už musíte zaplatit určitou cenu. Za možnost výběru ovšem neplatíte zlatem, ale životy vašich mužů (hoplítů). Na kartě máte možnost spatřit akci, mapový dílek, nebo monstrum.

Foto: Ondřej Zeman

Ostrovy titánů je vašim úkolem hubit monstra.

Jakmile máte vybrán kus, po němž toužíte vezmete si ho do ruky a dílek mapy, který je k němu přiložen umístíte na svůj ostrov. Nemůžete ho však dáte úplně tam kam toužíte. Přikládání dílků krajiny má v Ostrovy titánů jasná pravidla. Kousek musí minimálně na startu sousedit s vaší metropolí, načež stačí pouze, aby byl vedle už položeného dílku. Dále pak má zapadnout do prostoru kam ho chcete vložit. Když máte v ruce tříbodový kus a před sebou pouze dva volné body, máte zkrátka smůlu. Práce s herním světem je tu dost zásadní, protože tak můžete získávat suroviny, nové nepřátele, nebo také přitahovat pozornost titánů.

Foto: Ondřej Zeman

Budovy v Ostrovy titánů můžete stavět pouze na specifických podlažích.

Zárukou toho, že se na vašem ostrově objeví monstrum je v tomto díle dílek se sopkou. Nelze však říci, že by dílky měly vyloženě negativní dopad. V případě, že se vám podaří propojit větší počet kusů jednoho biomu (3+) tak si získáte pozornost titána. Vždy u sebe máte pouze jednoho tvora z legend. Ten je ochoten vám pomáhat, a tak navyšovat efektivitu akcí, které během třetí fáze svého tahu provádíte. O titána je možné přijít tak, že konkurent získá větší počet políček určitého typu, čímž bytost dočasně odláká na svůj ostrov.

Foto: Ondřej Zeman

Budování vám v Ostrovy titánů dává různé možnosti.

Každá gigant vám pomůže jinak

Celkem jsou tu čtyři. Theia, Themis, Kronos a Hyperion. Titáni reagují primárně na akce karet. Kronos kupříkladu dokáže jedním máchnutím rozhodnout jeden boj. Theia vám umožní budovat namísto jedné stavby dvě a Themis navýší efekt náboru, díky čemuž během chvíle vytvoříte slušné vojsko. Jak už bylo řečeno v úvodu armády tu nebojují spolu, ale proti netvorům. Do bitvy můžete vždy nasadit maximálně čtyři hoplíty, načež máte v Ostrovy titánů možnost hodit si čtyřmi kostkami. Když vám na kostkách padne vyšší hodnota, než má netvor na své kartě, vítězství je vaše. Stejně tak, když padne lebka. V opačném případě ale padnete a vojáci zůstávají stát na místě svého posledního boje, kde čekají na další pokus.

Foto: Ondřej Zeman

Podobu partie v Ostrovy titánů definují titáni.

Kromě náboru můžete také těžit, nebo budovat. Budování je v Ostrovy titánů opět spojeno s podobou mapy. Chrám je kupříkladu možné stavět pouze na místech, kde jsou čtyři odlišná políčka krajiny. Doly si žádají kámen, no a nemocnice musí být umístěna u léčivých pramenů. Zajímavá je pak možnost si zpřístupnit další akci. Tu si otevřete tak že zaplatíte určitý počet hoplítů, peněz, nebo porážkou dvou monster. Je to však dobrovolný krok. Jakmile máte všichni odehráni svůj tah, doplníte desku akcí, dílků a také prostor pro výstavbu. Vítězem hry se pak stává ten, kdo má jako první 5 vítězných bodů, nebo porazil všechna monstra. Tímto momentem hra končí.

Foto: Ondřej Zeman

Ostrovy titánů v základu disponuje primárně krabicí, kam můžete věci uložit.

Tvůrci Ostrovy titánů sází na přístupnost

Vizuálně jsou Ostrovy titánů zajímavou deskovou hrou, která dokáže zaujmout zvoleným tématem, zpracováním map a také vysokou mírou přístupnosti, díky níž není až tak náročné do hraní proniknout. Stačí pár partií a mechanizmy se vám dostanou do krve. Pěkná je pak absence vyložené konfliktu. Ano, svému soku můžete vzít vytouženou akční kartu s kusem mapy, ale to je tak nějak vše, čím mu můžete škodit. Ostrovy titánů bych proto doporučil i začátečníkům, jimž strategické hry úplně mnoho neříkají. Tohle by mohl pro ně být slušný start.

Za poskytnutí kopie hry Ostrovy titánů děkuji českému distributorovi, společnosti Tlama Games.

Zdroj