Ostuda pro USA, reaguje svět dění ve Washingtonu

3 měsíce starý 28

„Ostudné výjevy v americkém Kongresu. Spojené státy po celém světě platí za demokracii a nyní je zásadní, aby došlo k mírumilovnému a spořádanému předání moci," napsal na Twitteru britský premiér Boris Johnson.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že USA nedaly dobrý příklad pro země, kde se o demokracii teprve bouje. Upozornil na chatrné zabezpečení Kapitolu ve chvíli, kdy se před budovou čekala velká demonstrace a problémy se daly předpokládat. „Kde byla policie a ochranka Senátu,” uvedl.

Rabování a násilnosti v americkém Senátu nejsou dobrým příkladem pro země, kde demokracie tvrdě bojuje o své místo na slunci. Emoce, které provázejí prezidentské volby v USA, dávaly tušit, že dnešní zasedání neproběhne jen tak. Kde byla policie a ochranka Senátu...? @USSenate

— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 6, 2021

Německý ministr zahraničí Heiko Mass Trumpovi vzkázal, aby přijal rozhodnutí amerických voličů, kteří v prezidentských volbách zvolili jeho soupeře Joea Bidena. Odcházející hlava státu hlasování dlouhodobě a bez důkazů označuje za podvod. Násilí podle Maase způsobila právě Trumpova štvavá rétorika.

Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu, dostali se do budovy a následně pronikli i do jednacích sálů Senátu a Sněmovny reprezentantů. Policie proti nim zakročila slzným plynem, několik lidí je zraněných.

BEZ KOMENTÁŘE: Evakuace kongresmanů z Kapitolu

Video: AP

"Nepřátelé demokracie budou z těchto příšerných výjevů z Washingtonu nadšení," napsal Maas na Twitteru a Trumpa i jeho voliče vyzval, aby přestali s "pošlapáváním demokracie".

Násilí vůči americkým institucím odsoudil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, podle kterého jde o "vážný útok na demokracii". "Vůle a volba amerického lidu se musí respektovat," napsal na Twitteru.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dění ve Washingtonu označil za "šokující" a uvedl, že výsledek demokratických amerických voleb musí být respektován.

Podporovatelé Donalda Trumpa se snaží dostat do Kapitolu Foto: Jose Luis Magana, ČTK/AP

Zdroj