Otázka letounů F-16 byla vyřešena, tvrdí šéf rozvědky. Na ukrajinské obloze by se mohly objevit už na jaře

před 4 měsíce 60

Americké stíhačky F-16 by se už brzy mohly objevit na Ukrajině. Po středečním jednání Kontaktní obranné skupiny pro Ukrajinu v Bruselu to řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Otázka poskytnutí stíhaček F-16 je podle něj již vyřešena. Kyjev k dodávkám letounů vyráběných americkou zbrojovkou Lockheed Martin vyzývá spojence prakticky od ruské invaze v únoru 2022.

Bojový letoun F-16, který je nejrozšířenějším západním strojem svého druhu, by se měl podle Budanovova vyjádření objevit na ukrajinském nebi již brzy. „Otázka letounů F-16 byla vyřešena, myslím, že to všichni vědí,“ řekl podle agentury UNIAN s tím, že na jednání v Bruselu se řešily už pouze detaily týkající se přesunu letounů, připravenosti infrastruktury a obsluhy na Ukrajině.

„Přijde to brzy, je to závěrečná fáze,“ odpověděl na otázku, kdy by se měly americké letouny na Ukrajině objevit. „Víte, že naši piloti dokončují výcvik, takže si to každý může spočítat, není to tak těžké. Doufám, že je na jaře uvidíme na obloze,“ dodal.

Kyjev k dodávkám letounů vyráběných americkou zbrojovkou Lockheed Martin vyzývá spojence prakticky od ruské invaze v únoru 2022. Od moderních západních stíhaček si slibuje, že překoná ruskou převahu ve vzduchu, která byla jedním z faktorů brzdících postup loňské ukrajinské protiofenzívy.

Po mnoha měsících žádostí se loni v listopadu v Rumunsku otevřelo nové středisko pro výcvik na letouny F-16, kde se mohou cvičit také ukrajinští piloti a pozemní personál. Letouny pro výcvikové středisko poskytne Nizozemsko a experty pro výcvik pilotů a pozemního personálu pak výrobce.

Na začátku února přislíbilo Nizozemsko, že Ukrajině dodá dalších šest stíhaček F-16, celkem chce dodat 24. Nizozemsko loni dodávky moderních stíhaček oznámilo společně s Dánskem, přičemž avizovalo, že na Ukrajinu se na dostanou v letošním roce. Na podzim začalo stroje dodávat do Rumunska, kde probíhá výcvik ukrajinských pilotů.

„Nizozemské ministerstvo obrany připravuje šest dodatečných stíhaček F-16 pro dodání na Ukrajinu. Vzdušná převaha Ukrajiny je klíčová pro odpověď na ruskou agresi,“ napsala na sociální síti X ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Stejně jako Nizozemsko a Dánsko se k dodání stíhaček zavázalo i Norsko a Belgie.

Přečtěte celý článek