Otec vedl synovi disertaci i habilitaci, oba jsou klavírní virtuosové. AMU zpřísnila pravidla pro střet zájmů

před 2 měsíce 33
 ČTKKlavírista Lukáš Klánský (na snímku s houslistou Václavem Hudečkem) je docent. Část akademické obce HAMU nesla nelibě, že školitelem jeho akademických prací byl jeho otec, rovněž klavírista a děkan školy. Foto: ČTK

Jmenování docentů je obvykle slavnostní akt. Na Akademii múzických umění v Praze měl loni v říjnu kontroverzní průběh. Předseda akademického senátu z něj dokonce odešel. Protestoval tak proti tomu, že jednomu z nově jmenovaných docentů, známému klavíristovi Lukáši Klánskému, vedl předchozí studium jeho otec Ivan, který je děkan hudební fakulty. Klánský starší namítá, že si vedení synových prací nevybral a z habilitačního řízení odešel.

Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění posledních šest let vede klavírní virtuos Ivan Klánský. Na této škole studoval od roku 2010 i jeho syn Lukáš, který je rovněž klavírista, a kterému otec vedl bakalářskou, magisterskoudisertační práci, jak je zřejmé z veřejně dostupných zdrojů.

Poprvé to na škole vyvolalo pozornost, když Klánský mladší usiloval o doktorský titul. Skutečnost, že ho jako školitel v rámci doktorského programu vedl jeho otec, neunikla tehdejší prorektorce AMU pro studijní záležitosti Daniele Jobertové.

„Zjistila jsem to téměř na samém konci tohoto studia z pozice prorektorky pro studijní záležitosti v září 2019 a okamžitě jsem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek