Otevírání LNG terminálu v Nizozemsku: Je to zásadní krok k nezávislosti na Rusku, řekl Fiala

2 měsíce starý 22

„Česká republika je na ruském plynu téměř zcela závislá. To je obrovské selhání, ze kterého se musíme poučit,“ uvedl Fiala.

„Naštěstí je ve světě k dispozici dostatek plynu. Nejrychlejší možností je nákup zkapalněného plynu, který se dováží po moři,“ pokračoval.

Fiala jede na otevření LNG terminálu v Nizozemsku, který zajistí třetinu české spotřeby plynu

Domácí

Nově se otevírající LNG terminál označil za příklad úspěšné spolupráce. „Nyní ho využívají tři společnosti - Shell (z Nizozemska), Engie (z Francie) a ČEZ (z ČR). Plyn k nám bude přicházet přes Německo, našeho klíčového partnera v evropské energetické politice,“ podotkl ministerský předseda.

V projevu zmínil i celounijní růst cen energií. „Budeme do Evropy dovážet více plynu a ceny opět klesnou,“ nastínil.

Foto: Dominika Jeřábková, Novinky

Premiér Petr Fiala při poděkování před slavnostním otevřením LNG terminálu v Eemshavenu

„Otevření tohoto LNG terminálu je pro Českou republiku historickým okamžikem. Posouvá nás to na dlouhou cestu k energetické nezávislosti na Rusku,“ podotkl také.

Zopakoval, že kapacita, kterou si zde ČR prostřednictvím společnosti ČEZ pronajala, pokryje zhruba třetinu české roční spotřeby na příštích pět let. „Dnešní den je zásadním krokem k této lepší budoucnosti,“ uzavřel Fiala.

Síkela: Česko chce vyjmout otázku zastropování cen ruského plynu z jednání Rady EU

Ekonomika

Terminál LNG o celkové roční kapacitě osm miliard metrů krychlových plynu vznikl v přístavu Eemshaven v provincii Groningen na severu Nizozemska. Do terminálu se bude na speciálně upravených tankerech dovážet zkapalněný zemní plyn, který se tu následně ohřeje, čímž se převede do plynného skupenství. Tento plyn se následně z terminálu vpustí do přepravních plynovodů a těmi se přesune až na místo určení, tedy například do ČR.

Pronájem kapacity v terminálu na LNG v Nizozemsku získal stát ve spolupráci se společností ČEZ.

Zdroj