Otevření škol nebude automatické. Rozhodne místní číslo R

3 měsíce starý 11

Jako první by se do škol měly vrátit děti ze speciálních škol a malotřídek do 75 žáků, v týdenních rotacích pak žáci prvního stupně a předškoláci z mateřských škol ve skupinách do 15 dětí. Ministři školství Robert Plaga a zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) budou vládě v úterý navrhovat, aby se tyto skupiny mohly zapojit do prezenční výuky od 12. dubna.

„Návrh, se kterým přicházíme, má jasný cíl – vytvořit podmínky pro trvalý návrat až do konce školního roku,“ řekl na tiskové konferenci po jednání rady vlády pro zdravotní rizika Plaga.

Základní a mateřské školy se ale od pondělí 12. dubna nemusí otevřít ve všech okresech. O tom, kde se skutečně děti vrátí do lavic, se rozhodne příští týden ve středu.

„Co se týká okresů, které by byly z rozvolňování vyjmuty, budou to ty, kde se situace nebude lepšit. Základním vodítkem bude to, zda v dané oblasti reprodukční číslo stoupá, nebo klesá. Tam, kde by bylo jedna a vyšší, by to znamenalo, že se situace nelepší a bude nutné vyčkat, předpokládáme o další týden,“ upřesnil ministr Blatný.

Ve školce nemusí mít děti roušky

Zatímco testování bude dvakrát týdně povinné pro všechny žáky bez rozdílu, ohledně nošení roušek bude opatření mírnější. Ochrana úst a nosu bude povinná jen na základních školách, nikoliv v mateřských, jak se původně předpokládalo.

Umožněné budou také skupinové konzultace do šesti žáků pro děti z druhého stupně základních škol a středních škol ohrožené školním neúspěchem a v rámci příprav na přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky. V základních uměleckých školách bude povolena individuální výuka.

Druhou skupinou žáků, které přivítají učitelé ve škole, budou pravděpodobně středoškoláci a studenti závěrečných ročníků vysokých škol. Povolena bude ale jen praktická a laboratorní výuka, nikoliv teoretická.

„Tam předpokládáme, že by k tomu návratu mohli dojít k 19. 4.,“ řekl Plaga.

Naopak mateřské školy zůstanou pro mladší děti uzavřené i po případné druhé rozvolňovací fázi.

„Primární hledisko návratu je vzdělávací. Třetí, čtvrté a páté třídy nebyly od Vánoc na prezenční výuce. V dalších etapách plánujeme otevřít nejprve druhé stupně. V tuto chvíli tak nedokážu říct, kdy by k případnému návratu mladších dětí v mateřských školách došlo,“ dodal ministr školství.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese. Ostatní se učí na dálku. Povolené jsou pouze individuální konzultace.

Zdroj