Otevřenost na Hradě? Prezidentova kancelář odmítá třetinu žádostí o informace. Ta se brání

před 2 měsíce 19

O otevřenosti Pražského hradu opakovaně hovořil jak prezident Pavel, tak již bývalá kancléřka Jana Vohralíková či její čerstvý nástupce Milan Vašina. Podle webu iRozhlas.cz se ale situace v prezidentské kanceláři příliš nezměnila – ve srovnání dat rozsahu poskytovaných informací podle zákona (za posledních deset let) odmítla KPR zhruba stejné množství žádostí jako za prvního mandátu Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Co znamenají „Pavlovy odvody“ a kdy by museli jít bránit Česko civilisté?

Mluvčí kanceláře Eva Hromádková argumentovala, že se Hrad snaží komunikovat co nejaktivněji, třeba také skrze sociální sítě nebo velké množství tiskových zpráv. Co se týče nemalého počtu neúspěšných žadatelů, největšími problémy byly podle ní forma a obsah, jakým se dotazovali na informace.

„Množství odmítnutých žádostí souvisí s tím, že se žadatelé často zajímají o názory, zatím neznámé informace (ptají se na budoucnost) nebo neexistující informace, případně žádají o informace, které nespadají do režimu zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla mluvčí hradní kanceláře.

Naproti tomu ale web iRozhlas.cz argumentoval vlastním případem, kdy byla žádost ze strany jeho redakce odmítnuta.

„V jedné z nich šlo třeba o korespondenci mezi kanceláří prezidenta a někdejším Zemanovým advokátem Markem Nespalou. Tuto žádost Hrad odmítl s odkazem na advokátní mlčenlivost – která se kanceláře netýká – a třeba i na to, že novinář nezdůvodnil, proč informaci potřebuje – což ale zákon nevyžaduje,“ píše web.

Miloš Zeman ani jeho tým nepatřili mezi nejtransparentnější komponenty desetiletého vládnutí na Pražském hradě. V minulosti mnohdy odmítali dotazy novinářů, případně odmítali komentovat dění v prezidentské kanceláři či v Lánech. Největší mlha panovala během Zemanovy hospitalizace krátce po sněmovních volbách v roce 2021.

Nastupuje nový tým

Otázka je, zda se přístup změní s nástupem nového hradního kancléře Milana Vašiny. Ten na své úvodní tiskové konferenci sliboval, že Hrad bude pokračovat ve své otevřenosti, ať už té intelektuální či fyzické. Podobně mluvil také nový šéf komunikace Vít Kolář. Řady mluvčích prezidenta rozšíří kromě Evy Hromádkové také Vojtěch Šeliga, bývalý redaktor CNN Prima NEWS.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jednání premiérů V4 v Praze se neobešlo bez nervózních pohledů, protestů a rozpačitých momentů. Podívejte se na reportáž níže, jak probíhala schůze předsedů vlády.

Přečtěte celý článek