Otevřený dopis papeži k válce Ruska proti Ukrajině: oběť a agresora nelze klást na stejnou rovinu

před 1 měsíc 49

OTEVŘENÝ DOPIS / V reakci na nedávné výroky papeže Františka, v nichž v rozhovoru pro švýcarskou televizi a rozhlas vyzval Ukrajinu k jednání pod bílou vlajkou, vznikl otevřený dopis zaslaný papeži prostřednictvím apoštolské nunciatury v Praze, jímž byl papež František s odkazem na výročí vydání encykliky papeže Pia IX. „S palčivou starostí“, která varovala před nacistickou ideologií, vyzýván, aby nekladl na roveň ruského agresora a bránící se Ukrajinu. Souběžně otevřený dopis papeže upozorňuje na petici evropských občanů vyzývající k další podpoře Ukrajiny. Otevřený dopis papeži i znění petice zde publikujeme v úplnosti se svolením organizátorů z Paměti národa.

Svatý Otče, posíláme Vám petici evropských občanů „European Appeal for Ukraine – With Deep Concern“, v níž vyzýváme své politiky, aby nadále podporovali Ukrajinu v její spravedlivé obraně proti ničím nezapříčiněné ruské agresi. Ukrajinci nebojují jen za svou nezávislost a demokratické zřízení své země, ale také za křesťanské hodnoty lidské důstojnosti a svobody. Petice je pojmenována podle encykliky Vašeho předchůdce Pia XI. ze 14. března 1937 „Mit brennender Sorge“ a iniciovala ji česká nevládní organizace Paměť národa, která dokumentuje zločiny nacismu a komunismu v České republice a sousedních zemích.

K dnešnímu dni má petice více než 3800 podpisů z více než dvaceti zemí. Jako katoličtí křesťané či jako lidé, kteří si evropské kultury váží, se s prosbou o solidaritu s Ukrajinou obracíme tímto otevřeným dopisem také na Vás, protože jste nespornou mravní autoritou, jejíž slovo má váhu. Je pro nás bolestné a nepochopitelné, že v některých svých výrocích jako byste kladl agresora a oběť na touž rovinu. Mrzí nás, stejně jako to mrzí ukrajinské přátele, že Ukrajinu nepovzbudíte v její obraně, naopak naznačujete, že by měla rezignovat. Mnoho obyvatel západní Ukrajiny se přitom hlásí k řeckokatolickému vyznání a očekávali by od Vás zastání a pomoc.

Svatý Otče, adresujeme Vám tento dopis, protože Vám důvěřujeme a vážíme si Vaší snahy o tolik potřebnou obnovu katolické církve a dorozumění mezi náboženstvími i mezi národy světa. 

V úctě a vděčnosti

Iniciátoři a prvosignatáři petice

Martin Kroupa

Lenka Karfíková

V Praze dne 14. března 2024

Petice Společně za Ukrajinu!

Jsou 2 roky od začátku války v Evropě. Rusko (navzdory sankcím a ztrátám) významně obnovuje lidské a materiální kapacity a na druhé straně statečně bojující Ukrajině se nedostává moderních zbraní ani munice. Konec války je v nedohlednu a zdá se, že podpora Evropy Ukrajiny začíná uvadat. Pojďme se za Ukrajinu společně postavit touto výzvou:

My níže podepsaní, chceme, aby se evropští lídři zavázali k těmto bodům:

1. K urychlené dlouhodobé finanční a materiální pomoci Ukrajině

2. Ke zrušení byrokratických překážek, kterým čelí zbrojní průmysl

3. K cíli obnovy územní celistvosti Ukrajiny

S palčivou starostí

My, evropští občané s palčivou starostní sledujeme poslední vývoj války proti Ukrajině. Rusko navzdory sankcím a ztrátám významně obnovuje lidské a materiální kapacity. Statečně bojující Ukrajině se na druhé straně nedostává moderních zbraní ani munice. Ve Spojených státech amerických se čím dál častěji objevují hlasy volající po snížení nebo dokonce pozastavení dodávek potřebného vojenského materiálu. Evropská unie přes veškeré přísliby, hospodářskou a politickou moc s podporou zaostává.

Druhým z pilířů evropského projektu má být spolupráce v zahraniční a bezpečnostní oblasti, přitom ruské rakety už téměř dva roky dopadají nedaleko evropských měst a miliony nešťastných uprchlíků hledají pomoc v našich společnostech. Vladimir Putin opakovaně deklaruje, že jeho dlouhodobým cílem je obnovení sféry vlivu a dominance nejen v Ukrajině, ale také v zemích našich pobaltských partnerů, a nakonec celé východní i střední Evropě. Pokud Evropa dopustí dlouhotrvající konflikt, Rusové získají strategickou výhodu.

Jakýkoliv úspěch v Ukrajině vedení Ruské federace posílí a inspiruje v pokračování agresivní války a je proto přímým ohrožením svobody a demokracie v Evropě i jejího integračního procesu. Obrana nezávislé a demokratické Ukrajiny je zápasem o naši společnou bezpečnost.

Proto s hlubokými obavami vyzýváme všechny evropské politiky, aby se zavázali k dlouhodobé finanční a materiální pomoci Ukrajině, zasadili se o zrušení byrokratických překážek, kterým čelí zbrojní průmysl, a obnovu územní celistvosti Ukrajiny učinili cílem zahraniční a bezpečnostní politiky EU.

Prvosignatáři

Martin Kroupa (Post Bellum/Paměť, CZ)

Prof. Timothy Snyder (Yale University, USA)

prof. Timothy Garton Ash (Oxford University, UK

prof. Remi Brague (Sorbonne Université, FR)

prof. Alexis Nuselovici (Aix-Marseille Université, FR)

prof. Lenka Karfíková (Univerzita Karlova, CZ)

prof. Filip Karfík (Fribourg University, CZ)

Marek Mutor (Platform of European Memory and Conscience, PL)

Rebecca Harms (MEP, DE)

Milan Horacek (former MEP, DE/CZ)

Lukas Beckmann (former member of Bundestag, DE)

Ferdinand Trauttsmandorff (ambassador emeritus, AT)

Daniel Kroupa (prof., bývalý disident, CZ)

Mikuláš Kroupa (ředitel Post Bellum, CZ)

Jan Dobrovský (předseda, kolegium Paměti národa, CZ)

Jan Polouček (Post Bellum/Paměť národa, CZ)

Šimon Pánek (ředitel, Člověk v tísni, CZ)

prof. Tomáš Halík (Univerzita Karlova, CZ)

Jakub Landovský (velvyslanec při NATO, CZ)

Martin Palouš (emeritní velvyslanec, CZ)

Organizátoři petice: Čeští novináři a dokumentaristé z Paměti národa

Přečtěte celý článek