Otevřou Rusové humanitární koridory a nebudou po prchajících lidech zase střílet?

4 měsíce starý 29

Na posledním jednání v Istanbulu navrhla ukrajinská delegace ruským vyjednavačům vytvoření celkem 97 humanitárních koridorů vedoucích z měst a oblastí, které jsou nejvíce zasažené nynější válkou na Ukrajině. Oznámila to místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková, podle níž se třemi koridory podařilo včera evakuovat 1530 lidí, z toho jich 812 bylo z Mariupolu.

Koridory by měly vést z ohrožených měst a vesnic v Charkovské, Kyjevské, Chersonské, Černihivské, Sumské, Záporožské, Doněcké, Luhanské a Mykolajivské oblasti. Na schválení ruskými úřady Kyjev však zatím stále čeká.

Zatím fungovaly tři humanitární koridory v Záporoží. Jeden byl vytvořen k evakuaci obyvatel z obléhaného Mariupolu a pro dodávky humanitární pomoci do nedalekého Berďansku, další vedly z Melitopolu a Enerhodaru.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Válka dopadá tvrdě na nezávislá média: Trh s inzercí se propadl a FORUM 24 prosí své čtenáře o pomoc

číst článek »

Iryna Vereščuková obvinila ruské síly, že u města Vasylivka v Záporožské oblasti blokovaly jak autobusy určené pro evakuaci lidí, tak nákladní automobily s humanitární pomocí. „Požadujeme, aby okupační síly dodržely své závazky a umožnily humanitárním konvojům průjezd kontrolními stanovišti,“ prohlásila Vereščuková. Podle gubernátora Záporožské oblasti Oleksandra Starucha ruské jednotky k Záporoží nepustily prchající osobní auta ani z Enerhodaru, ani konvoje z Berďansku.

Mnoho ukrajinských obyvatel zůstává v nevyhovujících životních podmínkách a je vystaveno ruskému ostřelování, protože okupanti nesouhlasí s vytvořením koridorů, případně s nimi souhlasí, ale stejně je ostřelují. Kritická situace je především v Mariupolu, odkud by podle místního starosty bylo potřeba evakuovat všech asi 160 000 zbývajících obyvatel. Lepší situace není ani v obklíčeném a prakticky zcela zničeném Černihivu, který je stejně jako Mariupol bez elektřiny, plynu, vody a tepla, a kde zůstává ještě asi 100 000 lidí z původních 285 000 obyvatel.

Zdroj