Otevřu žaluzie a tam skupinka hezounků ze Sýrie. Lidé z příhraničí chtějí posílit kontroly

5 měsíce starý 59

Pan Karel Růžička bydlí na hranici se Slovenskem ve Vlárském průsmyku. V poslední době se poměrně často setkává s nelegálními běženci, kteří mu chodí kolem domu. Strach podle svých slov nemá.„Samozřejmě, že mi to není příjemné, že kolem mojí chalupy chodí migranti. Tudle jsem tu viděl nějaké hromádky oblečení, bot, dětské, dámské, pánské,“ popisuje místní obyvatel Růžička.

Celkem ve Zlínském kraji od začátku kontrol zadrželi bezmála dva tisíce migrantů a 24 převaděčů. Téměř dvakrát tolik v sousedním, Jihomoravském kraji. „Od znovuzavedení hraničních kontrol na státní hranici se Slovenskem bylo na jižní Moravě odhaleno 3 686 nelegálních migrantů a 54 převaděčů,“ uvádí mluvčí policie Jihomoravského kraje Petr Vala.

I na hraničním přechodu Střelná provádí policie důkladné kontroly všech přijíždějících vozidel. Přesto se místní setkávají s migranty, kteří přešli přes takzvanou zelenou hranici.

„Lidí se to dotýká, vidí to a ptají se, jak je to možné, když to tu policie hlídá. Člověk ráno otevře žaluzie a uvidí skupinu hezounků ze Sýrie, že. Měla by se asi víc hlídat zelená hranice,“ říká místostarosta obce Střelná Josef Vaculík.

Podle Vaculíka by se o problém měla více zajímat i slovenská strana. Právě v pátek ale slovenský ministr vnitra oznámil, že české kontroly na společné hranici považuje za porušení schengenského kodexu. Zadržené nelegální migranty totiž Česko vrací často zpět na Slovensko.

„Samozřejmě, je to nepříjemné, i my ale musíme přijímat nějaké opatření, a to minimálně zklidňující. Zatím to nebezpečí nikdy nebylo,“ ubezpečuje starosta Brumov-Bylnice Jaroslav Vaněk. Podle policie ale nelegálním migrantům brzy zkomplikuje přechod hranic speciální technika, například vrtulníky nebo drony s termovizí. Ty má policie v plánu nasazovat právě na zelené hranici.

Zdroj